Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Kolejna decyzja legislacyjna

Udostępnij:
Rząd zajmie się w piątek decyzją o bezpłatnych lekach dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, którzy ukończyli 65 lat.
Bezpłatne leki dla seniorów powyżej 75 lat wprowadzono we wrześniu 2016 roku.

W połowie maja br. prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości” zapowiedział, że wprowadzone zostaną bezpłatne leki dla osób 65+ oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu informację na temat projektu w tej sprawie zamieszczono 1 czerwca.

Regulacja ma na celu rozszerzenie kręgu osób, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Po zmianie uprawnienie to będzie przysługiwało świadczeniobiorcom do ukończenia 18. roku życia oraz po ukończeniu 65 lat.

W przypadku osób po 65. roku życia zapotrzebowanie na leki, wynikające z naturalnych procesów starzenia się, jest – jak wskazano - zdecydowanie większe niż w przypadku pozostałych grup świadczeniobiorców. Podniesiono też, że osoby te zasadniczo zakończyły już aktywność zawodową, więc związane z leczeniem wydatki stanowią poważne obciążenie ich domowego budżetu. Podobnie jest, jak stwierdzono, w przypadku osób niepełnoletnich pozostających na utrzymaniu opiekunów faktycznych albo przedstawicieli ustawowych, co również powoduje duże obciążenie finansowe.

Konkretny wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych minister zdrowia ogłosi w obwieszeniu.

Tytuł pochodzi od redakcji.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.