Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Wojciech Grabowski

Kongres PTK w Katowicach – nawet 6 tys. uczestników

Autor: Iwona Kazimierska |Data: 23.09.2022
 
 
W Katowicach trwa XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Pierwszy raz od trzech lat wydarzenie odbywa się stacjonarnie. Na kongres do stolicy Górnego Śląska – według szacunków organizatorów – przyjechało ok. 6 tys. uczestników.
– Jest to z pewnością największy kongres towarzystwa naukowego w Polsce. Jeśli chodzi o liczebność, chyba tylko spotkania przedstawicieli medycyny rodzinnej są liczniejsze – zauważył prezes PTK, prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski.

– Kardiologia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Dotyczy to zarówno diagnostyki, jak i metod farmakologicznych leczenia chorób serca i naczyń, jak i technik zabiegowych. Na kongresie omawiamy całą tę problematykę. Robią to najwybitniejsi eksperci polscy i zagraniczni – dodał prof. dr hab. n. med. Oskar Kowalski, współprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXVI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W programie znalazło się 149 sesji naukowych z udziałem 436 wykładowców i przewodniczących sesji, zaszczycili nas wspaniali zagraniczni goście z prezydentem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) PTK Franzem Weidingerem i poprzednim prezydentem ESC prof. Petarem M. Seferoviciem na czele. Pierwszego dnia – 22 września – odbyła się sesja zorganizowana wspólnie przez PTK i ESC, a także sesja systemowa, podczas której eksperci dyskutowali o przeszkodach, jakie napotyka polska kardiologia w dalszym rozwoju, i co można zrobić, żebyśmy lepiej pomagali naszym pacjentom – powiedział podczas sesji inauguracyjnej prof. dr hab. n. med. Jacek Legutko, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresów PTK.

Prezes PTK Przemysław Mitkowski wspomniał o dwóch kampaniach społecznych organizowanych przez towarzystwo. Pierwsza to „Nie Zawal! Wybierz życie!”, której celem jest zwiększenie świadomości na temat pierwszych objawów zawału serca i konieczności jak najszybszego wezwania pogotowia ratunkowego. Natomiast druga zorganizowana jest pod hasłem „W rytmie arytmii. Stop udarom!” – Wiemy, że udary mózgu przede wszystkim u osób z migotaniem przedsionków są jednym z głównych powodów niepełnosprawności – zauważył prezes PTK.

Trzej prezesi PTK – aktualny prof. Przemysław Mitkowski, past prezes prof. Adam Witkowski i prezes elekt prof. Robert Gil – wręczyli wyróżnienia i nagrody PTK. Najwyższym wyróżnieniem, jakie przyznaje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, jest honorowe członkostwo. W tym roku otrzymała je prof. dr hab. n. med. Janina Stępińska, prezes towarzystwa w latach 2011–2013. Medalami PTK zostali wyróżnieni: lek. Krystyna Jaworska za wieloletnią pracę na rzecz towarzystwa i toruńskiego środowiska oraz prof. dr hab. n. med. Jarosław Drożdż za stworzenie i rozwój Multimedialnej Platformy Edukacyjnej PTK.

Nagrodą Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która jest najwyższym wyróżnieniem dla młodych naukowców z dziedziny kardiologii, został uhonorowany dr hab. n. med. Mariusz Tomaniak z I Katedry i Kliniki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za cykl prac „Nowe strategie postępowania przeciwpłytkowego w ostrych i przewlekłych zespołach wieńcowych w populacji chorych o wysokim ryzyku powikłań niedokrwiennych i krwotocznych”. Młody naukowiec z Warszawy został wyróżniony jeszcze w dwóch kategoriach.

Nagroda PTK im. prof. Stefana Rywika trafiła do prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Pająka za wybitne osiągnięcia naukowe, organizacyjne, edukacyjne i popularyzatorskie na rzecz profilaktyki chorób układu krążenia.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.