Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Cleveland Clinic

Koronawirus może wywołać zawał, udar, niewydolność serca

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 20.05.2020
 
 
COVID-19 może spowodować poważne powikłania sercowo-naczyniowe, w tym niewydolność serca, zawał oraz zator, który doprowadzi do udaru, raportują lekarze medycyny ratunkowej w nowej pracy. Ostrzegają również, że leczenie wirusa może reagować z lekami wykorzystywanymi do terapii schorzeń serca.
Nowa praca z UVA Health stanowi rekomendacje dla lekarzy medycyny ratunkowej dotyczące leczenia pacjentów zakażonych wirusem. Autorzy wskazują, że wiele uwagi w aspekcie koronawirusa poświęca się powikłaniom oddechowym (trudnościom w oddychaniu) z powodu infekcji, a mniej powikłaniom sercowo-naczyniowym, które mogą prowadzić do zgonu.

- Pisząc swoją pracę, mamy nadzieję na zwiększenie świadomości oraz wiedzy lekarzy medycyny ratunkowej o nowych patogenach oraz ich wpływie na układ sercowo-naczyniowy – powiedział William Brady z UVA. – Przyjmujemy coraz więcej chorych z COVID-19 i tym samym rozumiemy coraz lepiej mechanizm jego oddziaływania na serce – dodał.

Niewydolność serca stanowi główny przedmiot troski u pacjentów zainfekowanych wirusem. Prawie 24 procent tych chorych cierpi na ostrą niewydolność serca. Dzieje się tak w czasie pierwszej diagnozy dotyczącej COVID-19, choć nie oznacza to, że dotyczy każdego chorego spośród tych 24 procent. Niejasne pozostaje, czy niewydolność serca jest skutkiem zakażenia, czy wirus pogarsza kondycję tych, u których niewydolność serca już nastąpiła. Wśród pacjentów z niewydolnością serca blisko połowa nie wykazuje wysokiego ciśnienia krwi lub innego schorzenia sercowo-naczyniowego.

Praca naukowców również stwierdza, że koronawirus i inne choroby wywołujące zapalenie zwiększają ryzyko zwężenia naczyń i mogą doprowadzić do zawału lub udaru. Grypa oraz inne wirusy wiążą się ze zwiększonym ryzykiem miażdżycy w pierwszym tygodniu po diagnozie.

Autorzy opisują także możliwe interakcje lekowe u pacjentów z COVID-19. Na przykład lek przeciwmalaryczny hydroxychlorokina reaguje z lekami regulującymi rytm serca, co może prowadzić do uszkodzeń serca oraz pogorszenia sytuacji pod względem kardiomiopatii. Remdesivir, jedyny lek ze zgodą FDA do leczenia COVID-19 może powodować niskie ciśnienie krwi oraz zaburzenia rytmu serca. Ważne, aby lekarze znali te interakcje lecząc zainfekowanych.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe