Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Tomasz Pikuła

Leki hipotensyjne przeciwdziałają starzeniu ►

Autor: Iwona Kazimierska |Data: 10.10.2021
 
 
– Nie wymyślono skuteczniejszych leków, może poza statynami, które lepiej powstrzymują procesy starzenia organizmu niż leki hipotensyjne. Nie ma bardziej opłacalnej terapii w odniesieniu do zmniejszenia ryzyka s-n – mówi prof. Aleksander Prejbisz, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.
Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała zestawienie państw, które najlepiej sobie radzą z rozprzestrzenianiem się nadciśnienia tętniczego. Polska znalazła się w czołówce listy rankingowej krajów, które najlepiej reagują na ten problem, czyli odnotowały największy wzrost wskaźnika leczenia pacjentów z NT w latach 1990–2019. Wśród mężczyzn znaleźliśmy się na 8. miejscu, a wśród kobiet na 5.

– Analiza tego raportu wcale nie jest taka korzystna dla Polski. Jeżeli spojrzymy na inny ranking, a mianowicie krajów z największą częstością występowania nadciśnienia tętniczego, to w nim również mieścimy się w pierwszej dziesiątce. Wśród mężczyzn z ponad 50-procentową częstością. Kobiety nie mieszczą się w czołowej dziesiątce, ale wśród nich rozpowszechnienie NT jest również bardzo duże. Nadciśnienie tętnicze jest ogromnym problemem w Polsce. Oczywiście na przestrzeni ostatnich lat widzimy poprawę kontroli ciśnienia tętniczego, pokazały to duże badania epidemiologiczne, ale nadal bardzo często leczymy nieskutecznie – komentuje prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, prezes PTNT.

Z czego wynika ta nieskuteczność? – Po pierwsze, 30 proc. chorych z rozpoznanym NT nie trafi do apteki z receptą. Ci chorzy, którzy zrealizują receptę, wykupią leki na ok. 60 proc. dni w roku. A jeśli już rozpoczną terapię, to co najmniej połowa z nich zaprzestanie tej terapii po mniej więcej roku. Można zapytać, jak mamy leczyć skutecznie, skoro są takie odsetki chorych, którzy się nie leczą – mówi ekspert.

Tymczasem leki hipotensyjne mają działanie przeciwstarzeniowe. Zdaniem prof. Prejbisza nie ma bardziej opłacalnej terapii w odniesieniu do zmniejszenia ryzyka s-n.

Czy Polacy mają nawyk samodzielnego mierzenia ciśnienia, czy czekamy, aż zrobi to lekarz podczas wizyty?
Jak wyglądała kontrola ciśnienia tętniczego w czasie pandemii?
Dlaczego leki hipotensyjne są lekami nowoczesnej technologii anti-aging?

Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w rozmowie z prof. Aleksandrem Prejbiszem, do obejrzenia której zapraszamy.

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe