Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Melatonina pomocna w profilaktyce chorób oczu?

Udostępnij:

Suplementacja melatoniną, jako terapia profilaktyczna, wiązała się z mniejszym ryzykiem rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD). 

Badanie zostało opublikowane 6 czerwca br. w czasopiśmie „JAMA Ophthalmology”.

Naukowcy przeanalizowali dane z bazy danych TriNetX, z okresu od grudnia 2023 r. do marca 2024 r., obejmującej elektroniczną dokumentację medyczną pacjentów w USA. 

Retrospektywne badanie objęło pacjentów w wieku powyżej 50 lat, podzielonych na grupy na podstawie historii choroby AMD i stosowania melatoniny w okresie od listopada 2008 r. do listopada 2023 r.

Jak wskazują autorzy badania, melatonina może być silnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym oraz posiadać zarówno właściwości antyangiogenne, jak i mitochondrialne.

Według naukowców, przyjmowanie melatoniny wiązało się z mniejszym o 58 proc. ryzykiem rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD).

Badania wykazały także, że u osób z niewysiękowym AMD stosowanie suplementu wiązało się z niższym o 56 proc. ryzykiem progresji do wysiękowego AMD.

– Nowe odkrycie dostarcza argumentów dla rozszerzenia badań klinicznych nad potencjalną skutecznością terapeutyczną melatoniny w zapobieganiu rozwojowi AMD lub jego progresji – twierdzą badacze. 

Naukowcy dodają, że korzyści płynące ze stosowania melatoniny mogą przełożyć się na starsze populacje z wyższym ryzykiem AMD.

 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.