Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

NFZ stworzył aplikację Fizjo+

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Agata Zbieg/PAP
Tagi: NFZ, Fizjo+
Bóle szyi, dolnej i środkowej partii pleców to jedne z najczęstszych dolegliwości przewlekłych u dorosłych. Zlekceważenie bólu, objawów dysfunkcji może doprowadzić do zwyrodnień leczonych jedynie operacyjnie – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.
Przewlekłe bóle kręgosłupa są jednymi z najbardziej powszechnych i dokuczliwych chorób cywilizacyjnych. Wynikają one z braku aktywności fizycznej, nadmiernych obciążeń, jakim codziennie poddajemy kręgosłup i stawy, a także z wszechobecnego stresu. Zlekceważenie bólu, objawów dysfunkcji może doprowadzić do zwyrodnień leczonych jedynie operacyjnie.

– Kiedyś mówiono, że siedząca praca biurowa należy do lekkich. Obecnie pogląd ten diametralnie się zmienia. Nie jest to dla organizmu naturalny tryb. Potrzebujemy ruchu i świeżego powietrza – podkreśla NFZ.

Eksperci wskazują, że profilaktykę należy zacząć od utrzymywania prawidłowej masy ciała, przyjmowania właściwej postawy i prawidłowego chodu, zachowania prawidłowej techniki podnoszenia ciężarów, zapewnienia odpowiedniego materaca do spania, ograniczania siedzącego trybu życia i unikania długotrwałego stania lub klęczenia.

Na stan naszych stawów i kości korzystnie wpływa przebywanie na słońcu i świeżym powietrzu, dzięki czemu dostarczamy organizmowi witaminę D, która umożliwia przyswajanie wapnia będącego budulcem kości. Ważną funkcję pełni dieta zawierająca wapń, fosfor i witaminę D. Nie powinniśmy też nadużywać alkoholu i kawy, palić papierosów i stosować drastycznych diet.

Aby uniknąć chorób kręgosłupa, trzeba zadbać o regularną aktywność fizyczną. Codzienny ruch, spacery, pływanie uprawianie pieszej turystyki, gra w tenisa, regularna gimnastyka oraz wchodzenie i schodzenie po schodach pozwalają kręgosłupowi zachować dobrą kondycję.

Dla osób, które borykają się z bólem kręgosłupa, barku i biodra, NFZ stworzył aplikację Fizjo+. Znajdują się tam ćwiczenia poprawiające elastyczność i siłę mięśni, co w połączeniu z automasażem może złagodzić ból lub go wyeliminować. Dzięki aplikacji można ułożyć plan ćwiczeń i wykonywać je w domu.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.