Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Niedokrwistość z niedoboru żelaza – postępowanie w praktyce lekarza rodzinnego

Źródło: Ewa Karakulska-Prystupiuk
Autor: Marta Koblańska |Data: 13.05.2019
 
 
Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest jednym z najważniejszych czynników chorobotwórczych. Negatywny wpływ niedokrwistości na przebieg ciąży, rozwój fizyczny i poznawczy dzieci oraz na wydolność fizyczną, w tym wydajność pracy, u dorosłych jest dobrze udokumentowany.
Definicja niedokrwistości
Niedokrwistość (inaczej anemia) jest stanem, w którym całkowita masa krwinek czerwonych lub ich zdolność do przenoszenia tlenu jest niewystarczająca dla zapewnienia prawidłowego utlenowania tkanek i narządów. Ponieważ całkowita masa erytrocytów byłaby trudna do oszacowania w codziennej praktyce klinicznej, w ocenie nasilenia niedokrwistości posługujemy się stężeniem hemoglobiny.

Stężenie hemoglobiny (Hb) określa efektywną zdolność krwi do transportu gazów i jest najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem anemii spośród parametrów czerwonokrwinkowych morfologii krwi. Granice norm stężenia Hb są różne w zależności od wieku i płci, a także innych czynników, np. wysokości nad poziomem morza, palenia tytoniu czy ciąży.

Pomiar stężenia Hb bywa stosowany schematycznie jako wskaźnik niedoboru żelaza, ale takie postępowanie nie jest właściwe. Niedokrwistość może być spowodowana przez różne czynniki, inne niż niedobór żelaza, dlatego diagnostyka niedokrwistości powinna być zawsze staranna [3, 4].

Pełna treść artykułu tutaj:
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe