Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowa technologia podawania insuliny pomoże chorującym na cukrzycę?

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 06.02.2020
 
 
Bioinżynierowie UCLA oraz zespół z UNC School of Medicine i MIT opracował inteligentną ścieżkę dostarczania dawek insuliny poprzez łatkę na skórę, dzięki której w przyszłości można będzie monitorować stan glukozy oraz zarządzać jego stężeniem u osób chorujących na cukrzycę. Dawki są o jedną czwartą mniejsze od standardowych.
Badanie opublikowane w Nature Biomedical Engineering opisuje reakcję na nowysposób podawania insuliny myszy oraz świń. Obecnie oczekuje na zgodę FDA na prowadzenie badań na ludziach, bo naukowcy zwrócili się o takie pozwolenie. Wcześniej prowadzono z sukcesem badania nad inteligentną insuliną na myszach.

Dlaczego nowe rozwiązanie jest ważne?
Według ekspertów to nowe rozwiązanie zapobiega przedawkowaniu insuliny, które prowadzi do hipoglikemii, a może nawet do zgonu. Dlatego, zdaniem lekarzy, ten sposób podania insuliny zrewolucjonizuje opiekę nad chorymi z cukrzycą. - Poprawia jakość życia i eliminuje konieczność ciągłego sprawdzania poziomu cukru we krwi, a insulina podawana jest wówczas, gdy organizm jej potrzebuje - mówi Zhen Gu, profesor z UCLA Samueli School of Engineering. Co więcej, inteligentna ścieżka podawania insuliny naśladuje pracę trzustki.

Jak podaje się insulinę?
Celem jest zachęcenie do zachowań prozdrowotnych oraz poprawa jakości życia osób z cukrzycą. Inteligentna nalepka podawania insuliny już nie wymaga ciągłego sprawdzania stężenia insuliny, która przenika przez skórę wówczas, gdy organizm jej potrzebuje. Dzięki temu monitorowany jest stężenie glukozy, a dawki leku są określane i podawane mikroigłami krótszymi niż milimetr i dzieje się to bardzo szybko, kiedy tylko spada poziom cukru.

Jaka rola insuliny?
Insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę, który pomaga regulować stężenie glukozy. Cukier naturalnie pozyskiwany jest z posiłków, a dzięki niemu organizm ma energię niezbędną do życia. Insulina pomaga w gromadzeniu tej energii w komórkach poprzez usuwanie glukozy z krwiobiegu.

Przeczytaj również: Za napoje słodzone zapłacimy o złotówkę więcej.

Przeczytaj również: Wytwarzanie insuliny zakłócają zaburzenia w funkcjonowaniu zegara okołodobowego
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe