Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowe zastosowanie esketaminy w leczeniu depresji

Źródło: Medscape.com
Autor: Karolina Gawarzewska |Data: 04.08.2020
 
 
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła dodatkowe zastosowanie nowego leku w postaci aerozolu do nosa - esketaminy, w leczeniu objawów depresji u dorosłych z ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi (MDD) i ostrymi myślami lub zachowaniami samobójczymi.
- Tradycyjne doustne leki przeciwdepresyjne potrzebują tygodni lub więcej, aby zadziałały, więc dostępność leku, który może zacząć przynosić ulgę w ciągu jednego dnia, może potencjalnie zmienić życie - powiedziała Theresa Nguyen, dyrektor programu Mental Health America.

Nowe wnioski opierają się na danych z dwóch identycznych badań III fazy - ASPIRE I i ASPIRE II, w których oceniano skuteczność i bezpieczeństwo aerozolu do nosa oraz kompleksowy standard opieki nad dorosłymi z MDD, którzy mieli myśli samobójcze.

Standard opieki obejmował wstępną hospitalizację, nowo rozpoczęty lub zoptymalizowany doustny lek przeciwdepresyjny oraz wizyty terapeutyczne dwa razy w tygodniu przez 4 tygodnie. W tym czasie pacjenci otrzymywali aerozol do nosa esketaminę - 84 mg lub aerozol do nosa z placebo.

Wyniki badań wykazały, że aktywne leczenie znacznie zmniejszyło objawy depresji w ciągu 24 godzin, a niektórzy pacjenci zaczęli reagować już po 4 godzinach od pierwszej dawki.

Badania kliniczne dostarczają przekonujących dowodów na to, że esketamina może przyspieszyć powrót do zdrowia pacjentów, chorujących na depresję.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe