SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
OZZL przeciw „tresurze” lekarzy: Zwolnienia będziemy wystawiać na zwykłych kartkach
Źródło: BL, OZZL
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 06.03.2018
 
 
OZZL protestuje przeciwko ograniczeniu przez ZUS liczby druków ZUS ZLA wydawanych lekarzom. Ograniczenia w określa mianem „tresura lekarzy” i zapowiada, że z braku odpowiednich druków lekarze będą wystawiać zwolnienia na zwykłych kratkach.
Oficjalnym tłumaczeniem przedstawianym przez ZUS jest przygotowanie się do całkowitego przejścia na wystawianie zwolnień w formie elektronicznej od lipca bieżącego roku, co ma powodować – zdaniem urzędników ZUS – zmniejszenie zapotrzebowania na druki papierowe.

- Ograniczenia te jednak wprowadzane są w okresie nasilonych zachorowań na choroby infekcyjne, w tym grypę i w praktyce powodują dodatkowe utrudnienia dla lekarzy i chorych – zauważa OZZL.

Jak opisuje związek ograniczenia stanowią – w ocenie wielu lekarzy – formę „tresury” i przymusu do korzystania z elektronicznych zwolnień wobec braku druków papierowych, co jest wyrazem przedmiotowego traktowania lekarzy przez urzędników ZUS.

- System elektronicznego wystawiania druków ZUS ZLA jest ciągle daleki od sprawności i – w ocenie wszystkich środowisk lekarskich – powinien być wdrażany stopniowo, równolegle do systemu dotychczasowego – pisze OZZL.

Ostrzegamy, że próby wprowadzenia e-zwolnień na zasadzie „tępego przymusu” może spowodować, że wielu lekarzy zrezygnuje z uprawnienia do wystawiania na rzecz ZUS druków zwolnień.

- Lekarze będą wypełniać na zwykłych kartkach papieru, jak to już robili przed laty. Przypominamy, że wystawianie zaświadczeń na rzecz ZUS, w tym druków ZUS ZLA nie należy do świadczeń zdrowotnych – zauważa OZZL.

Związek wyraził nadzieję, na zmianę stanowiska ZUS i Ministerstwa RPiPS w tym zakresie.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe