Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Objawy ze strony męskiego układu moczowego a długoterminowe ryzyko zgonu

Udostępnij:
– Nietrzymanie moczu oraz częste jego oddawanie w nocy (nykturia) u starszych mężczyzn wiążą się ze zwiększonym ryzykiem zgonu, nawet jeśli „nie są dokuczliwe” – informuje „The Journal of Urology”.
Nowe badania przeprowadził zespół doktora Jonne Akerli z Tampere University w Finlandii. Wykorzystane dane pochodziły z długoterminowych badań kontrolnych dotyczących zdrowia ponad 3000 fińskich mężczyzn, którzy w momencie włączenia do badania w roku 1994 mieli 50, 60 lub 70 lat.

Analiza obejmowała dane dotyczące 1167 mężczyzn, którzy byli obserwowani do końca 2018 roku. Mniej więcej połowa badanych zmarła w tym 24-letnim okresie obserwacji.

Niektóre powiązania ze śmiertelnością odnotowywano nawet wtedy, gdy objawy ze strony układu moczowego nie były zbyt dokuczliwe dla pacjenta i mogły nie być uważane za wymagające leczenia. Wskazuje to na znaczenie oceny ogólnego stanu zdrowia, czynników ryzyka i głównych chorób współistniejących – stwierdzają autorzy.

Dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych (lower urinary tract symptoms – LUTS) analizowano jako czynnik ryzyka zgonu podczas obserwacji, z uwzględnieniem wieku i innych towarzyszących schorzeń (choroby współistniejące). W analizie uwzględniono możliwe powiązanie pomiędzy objawami a uciążliwością. Urolodzy uważają, że mężczyźni, którzy twierdzą, że ich objawy ze strony układu moczowego nie przeszkadzają im zbytnio, skutecznie radzą sobie z objawami, a zatem nie wymagają leczenia.

Analiza wykazała istotne powiązania pomiędzy objawami ze strony męskiego układu moczowego a długoterminowym ryzykiem zgonu. Ryzyko to było wyższe o 20 proc. w przypadku mężczyzn z umiarkowanymi lub ciężkimi objawami dotyczącymi opróżniania pęcherza, takimi jak problem z rozpoczęciem oddawania moczu, słaby strumień moczu lub konieczność mocnego parcia na mocz. Odnotowano również 40-proc. wzrost ryzyka u mężczyzn z objawami magazynowania, takimi jak częste oddawanie moczu (mikcja) w ciągu dnia, nykturia lub różne rodzaje nietrzymania moczu.

Łagodne objawy ze strony układu moczowego nie wykazały wzrostu ryzyka zgonu. – Umiarkowane i ciężkie LUTS u mężczyzn ogólnie są wskaźnikami złego stanu zdrowia, podczas gdy łagodne LUTS można uznać za normalną część zdrowego starzenia się – wskazali autorzy.

Były jednak pewne godne uwagi wyjątki: ryzyko zgonu wzrosło o 30 proc. wśród mężczyzn z częstym oddawaniem moczu w ciągu dnia i o 50 proc. w przypadku nykturii, niezależnie od nasilenia objawów. Dr Akerla i współpracownicy piszą: – Sugeruje to rozważenie odstępu pomiędzy mikcjami w ciągu dnia wynoszącego trzy lub mniej godzin i wszelkiego oddawania moczu w nocy jako ważnych rokowniczo dla pacjenta, zwłaszcza gdy pojawiają się jako uporczywe objawy.

Ponadto ryzyko zgonu było ponaddwukrotnie większe wśród mężczyzn z częstym nietrzymaniem moczu. Ten „szczególnie silny” związek sugerował, że parcie na mocz ma znaczący wpływ na zdrowie i stan funkcjonalny starzejących się mężczyzn – prawdopodobnie odzwierciedlając skutki długotrwałych zaburzeń neurologicznych i chorób naczyń krwionośnych.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.