Specjalizacje, Kategorie, Działy
Senat

Od 1 lipca centra zdrowia psychicznego w całym kraju

Udostępnij:

Podczas posiedzenia Podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny mówił z optymizmem o przyszłości psychiatrii środowiskowej. – Pilotaż centrów zdrowia psychicznego się sprawdził. Sądzimy, że od 1 lipca będą działały w całej Polsce – mówił.

10 kwietnia podczas posiedzenia Podkomisji stałej ds. zdrowia psychicznego omówiono temat przyszłości psychiatrii środowiskowej w Polsce – wdrażania pilotażu centrów zdrowia psychicznego i planów jego zmiany w rozwiązania systemowe.

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia wiceminister Wojciech Konieczny przypomniał, że obecnie mniej więcej połowa populacji kraju jest objęta tym sposobem prowadzenia opieki psychiatrycznej. Podkreślił, że pilotaż się sprawdził. – To, co za sobą niesie, jest zarówno nowoczesne, jak i sprawdzające się w polskich realiach – dodał.

Zaznaczył, że założeniem resortu jest, aby pilotaż mógł przekształcić się w „normalne rozporządzenia koszykowe, normalne konkursy (...), żeby był to docelowy sposób opieki nad pacjentami psychiatrycznymi czy z zaburzeniami psychicznymi". Wiceminister przekazał też, że w drugim półroczu br. zostanie przeprowadzona ocenia skutków trwającego pilotażu. – W przyszłym roku przystąpimy do konkursów i do tego, aby móc objąć tym sposobem opieki cały kraj – powiedział.

Ewaluacja będzie się odbywać razem ze świadczeniami

Wiceszef resortu dodał, że „ewaluacja będzie się odbywać razem ze świadczeniami". – To nie będzie tak, że przerwiemy pilotaż i wrócimy do startych rozwiązań. Sądzimy, że zakończymy to do końca roku, co pozwoli nam na przeprowadzenie całego procesu kontraktowania, całego procesu ogłoszenia konkursów i wyłonienia świadczeniodawców – do końca pierwszego półrocza przyszłego roku. Także sądzimy, że od 1 lipca CZP będą działały w całej Polsce – przekazał Konieczny.

Eksperci zwrócili uwagę między innymi na rolę asystenta zdrowienia, czyli osób, które doświadczyły kryzysu psychicznego, ukończyły specjalistyczne szkolenie i stanowią pomost między pacjentem i jego rodziną a personelem medycznym. Pytania dotyczyły m.in. nadzoru nad asystentami, kryteriów, jakie będą musieli spełnić (poza doświadczeniem kryzysu psychicznego) oraz sposobu regulowania ich dostępu do dokumentacji medycznej pacjentów.

Infolinia dla osób w kryzysie psychicznym

Podkomisja rozpatrzyła też informację ministra cyfryzacji na temat funkcjonowania infolinii dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym – 116 123 – obsługiwanej w ramach projektu „116sos.pl”.

Katarzyna Skowyra, kierownik tego projektu w NASK – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowym Instytucie Badawczym, podsumowując funkcjonowanie projektu w 2023 r., poinformowała o ponad 116 tys. połączeń przychodzących, ponad 14 tys. godzinach przeprowadzonych rozmów i średnim czasie jednej rozmowy wynoszącym prawie 18 minut. Ponadto o 4 tys. przeprowadzonych interakcji na czacie, który jest nową formą kontaktu.

Podkreśliła, że wszystkie formy kontaktu są obsługiwane przez konsultantów – psychologów, psychoterapeutów Niebieskiej Linii – anonimowo, bezpłatnie, całodobowo.

Skowyra zwróciła też uwagę na zgłoszone interwencje kryzysowe (suicydalne) w poradni telefonicznej. – Dla porównania, w 2023 r. w styczniu, lutym, marcu tych interwencji było 25. W tym roku jest ich już 81. Widzimy, że ten trend jest wzrostowy – zauważyła, dodając, że takich interwencji przybywa też na czacie.

9 milionów w budżecie

Przekazała, że w 2021 r. na projekt przyznano pierwszą dotację roczną w kwocie ponad 4 mln zł; w 2022 r. drugą dotację – ponad 9 mln zł. – Aktualnie jesteśmy na etapie rozmów z ministrem cyfryzacji odnośnie do trzeciej dotacji. Budżet jest planowany na mniej więcej 9 mln zł –  poinformowała ekspertka. Dodała, że jeśli uda się ją pozyskać, uda się też wprowadzić gotowe rozwiązanie opisanego problemu z czatem.

Reprezentująca resort cyfryzacji Magdalena Malinowska-Wójcicka zapewniła, że program będzie kontynuowany w tym roku, a dotacja jest w trakcie przyznawania. – Jesteśmy zadowoleni z tego, co się udało osiągnąć, myślimy o przyszłości tego programu i widzimy, że jest to po prostu bardzo rozwojowe – stwierdziła.

Przeczytaj także: „Trzy miliardy złotych dla placówek psychiatrycznych”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
Senat
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.