Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ograniczenia w jedzeniu sposobem na cukrzycę typu 2?

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 08.07.2020
 
 
Pacjenci z cukrzycą typu 2 powinni rozważyć sporadyczne posiłki ostrożnie, ale nie przyjmować ich bez konsultacji ze swoim lekarzem, wynika z badania opublikowanego w JAMA.
Tak zaleca ponieważ sporadyczne przyjmowanie posiłków przez chorujących na cukrzycę typu 2 zostało zbadanie jedynie przez siedem prób w różnych reżimach z ograniczonymi dowodami korzyści. Co więcej niektóre troski pochodzą z tych badań.

Utrata wagi ze sporadycznym przyjmowaniem posiłków wydaje się być podobna do uzyskanych efektów przez restrykcje kaloryczne, ale w przypadku osób z cukrzycą, najlepszym sposobem jest dostosowanie leków obniżających poziom glukozy do redukcji ryzyka hipoglikemii, podczas gdy sporadyczne posiłki na to nie wskazują i raczej mają potencjał do przyczynienia się do zmienności stężenia glukozy.

Główny autor Benjamin D. Horne zapytany jednak, czy doradzałby sporadyczne przyjmowanie posiłków pacjentom z cukrzycą typu 2 odpowiada, że tak, choć z zastrzeżeniem, że z powodu kwestii bezpieczeństwa niektóre z nich są zbawienne dla osób zdrowych, ale nie muszą okazywać się takie dla chorujących na cukrzycę.

- Kwestie takie jak niskie ciśnienie krwi, słabość, bóle głowy oraz zawroty głowy są przedmiotem troski – stwierdził, dodając, że największym problemem jest hipoglikemia, więc restrykcje kaloryczne mogą być lepszym sposobem dla niektórych pacjentów z cukrzycą. Podkreślił również, że lubi dawać chorym prawo wyboru, akcentując, że spotkał i takich, którzy dobrze czują się jedząc co 6-8 godzin.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe