Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Operacja pomostowania żołądka a ryzyko rozwoju retinopatii cukrzycowej

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamaophthalmology/article-abstract/2774807
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 06.04.2021
 
 
Na łamach JAMA Opthalmology ukazała się w praca analizująca dane ze szwedzkiego systemu ubezpieczeń zdrowotnych, w której przeanalizowano czy operacja pomostowania żołądka u otyłych pacjentów z cukrzycą typu 2 wpływa na ryzyko retinopatii cukrzycowej.
W sumie zidentyfikowano 5321 pacjentów otyłych z cukrzycą typu 2, którzy przebyli pomostowanie żołądka w latach 2007-2013. Do tej grupy dobrano grupę kontrolną w stosunku 1:1 pacjentów, którzy nie przybyli operacji bariatrycznej, a odpowiadali grupie poddanej interwencji pod względem płci, wieku oraz BMI.

W obu grupach większość osób stanowiły kobiety (61%). Średni czas obserwacji po zabiegu wyniósł 4,5 lat. Średnie BMI przed operacją wynosiło 42,0 kg/m2, a średnie wartości hemoglobiny glikowanej 7,6%. W okresie trwania badania zaobserwowano, że pacjenci poddani pomostowaniu żołądka mieli o ponad jedną trzecią zmniejszone ryzyko rozwoju retinopatii cukrzycowej w porównaniu z grupą kontrolną (HR=0,62; 95% CI: 0,49-0,78).

Wyniki obserwacji wskazują, że otyłe osoby z cukrzycą typu 2 po pomostowaniu żołądka mają mniejsze ryzyko retinopatii cukrzycowej niż osoby w podobnej sytuacji zdrowotnej, które nie przybyły tego zabiegu.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe