Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Osoby w grupie wysokiego ryzyka powikłań pogrypowych powinny jak najszybciej rozpocząć terapię przeciwwirusową
Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 11.01.2019
 
 
Kobiety w ciąży oraz osoby bardzo otyłe znajdują się w grupie wysokiego ryzyka powikłań z powodu grypy obejmujących nawet śmierć. Dlatego powinny być badane oraz rozpoczynać terapię przeciwwirusową jak tylko zachorują i są wskazania do hospitalizacji wynika ze zaktualizowanych wytycznych opublikowanych przez Towarzystwo Schorzeń Infekcyjnych USA IDSA.
Również w opiece ambulatoryjnej powinno stosować się terapię przeciwwirusową tak szybko jak to możliwe, wskazują sezonowe wytyczne dotyczące grypy opublikowane przez Clinical Infectious Diseases.

Rekomendacje zalecają stosowanie najnowszych i bardzo precyzyjnych testów molekularnych, których wyniki uzyskuje się w ciągu 15-60 minut zamiast testów diagnostycznych w kierunku grypy RIDT, których rezultat pojawia się szybko, ale może być negatywnie ujemny nawet w 30 procentach w przypadku chorych leczonych ambulatoryjnie. Podczas gdy terapia przeciwwirusowa jest rekomendowana w ciągu 2 dni po pojawieniu się objawów grypy u osób, które nie znajdują się w grupie wysokiego ryzyka powikłań, wytyczne odnotowują, że również powinna być przepisywana chorującym dłużej niż 2 dni.

Zdaniem ekspertów przygotowujących wytyczne grypa może przebiegać groźnie a doroczne szczepienia stanowią najlepszy sposób jej zapobiegania, choć nie są efektywne w 100 procentach. Osoby w grupie wysokiego ryzyka powinny szukać pomocy lekarskiej jak tylko pojawią się objawy grypy.

Wytyczne zalecają natychmiastowe rozpoczęcie terapii przeciwwirusowej u chorych wysokiego ryzyka powikłań, którzy zostali przyjęci do szpitala z podejrzeniem grypy bez oczekiwania na wyniki testów molekularnych.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe