Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Maciej Kupczyk omawia zalecenia zawarte w raporcie GINA 2021

Autor: Monika Stelmach |Data: 21.06.2021
 
 
– Dużo uwagi GINA poświęca leczeniu najcięższych postaci astmy. Jeśli pomimo stosowanej terapii nie udaje się uzyskać dobrej kontroli choroby, to nie należy zwlekać ze skierowaniem pacjenta do specjalistycznego ośrodka, gdzie będzie miał wdrożone leczenie biologiczne – mówi prof. Maciej Kupczyk.
W raporcie GINA 2021 eksperci podtrzymali dotychczasowe zlecenia dotyczące schematów diagnostycznych i terapeutycznych astmy oskrzelowej. Najważniejsze rekomendacje dotyczą stosowania leków przeciwzapalnych, czyli glikokortykosteroidów, od początku leczenia i to nawet w łagodnej postaci astmy. Błędem jest przepisywanie pacjentom wyłącznie terapii ratunkowej (beta2-mimetyków).

Zmiany w zaleceniach GINA dotyczą też leków antycholinergicznych. W poprzednich zaleceniach wymieniany był jedynie tiotropium, w tej chwili mówi się o grupie leków. Do terapii weszło glikopyronium w preparatach złożonych. Poza tym autorzy zaleceń GINA 2121 zwracają uwagę na konieczność wcześniejszego wdrażania leczenia biologicznego niż to się dzieje obecnie.

– Dużo uwagi GINA poświęca leczeniu najcięższych postaci astmy. Jeśli pomimo stosowanej terapii nie udaje się uzyskać dobrej kontroli choroby, to nie należy zwlekać ze skierowaniem pacjenta do ośrodka referencyjnego w celu oceny czynników, które uniemożliwiają skuteczną terapię, określenia endotypu oraz ewentualnego wdrożenia leczenia biologicznego – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Maciej Kupczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii UM w Łodzi, prezydent elekt Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Eksperci zalecają, by więcej uwagi poświęcić rehabilitacji oddechowej, która jest ważnym, choć często zaniedbywanym, elementem terapii astmy oskrzelowej. 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe