Specjalizacje, Kategorie, Działy

Profesor Jan Tatoń: W cukrzycy nie ma dobrej farmakoterapii bez zmiany stylu życia

Udostępnij:
Tagi: Jan Tatoń
- Powinniśmy zmierzać w kierunku lepszej diagnostyki zaburzeń behawioralnych. To pozwoli na rozwój możliwości terapeutycznych oraz reformę wsparcia społecznego dla pacjentów z cukrzycą - apeluje prof. Jan Tatoń, przybliżając koncepcję diabetologii behawioralnej, której jest autorem.
- Czasy się zmieniają i pacjenci się zmieniają. Warunki społeczne, cywilizacyjne, ekonomiczne, technologiczne prawne wpływają na warunki życia i leczenia pacjentów z cukrzycą. Całokształt środowiskowy stylu życia ma kolosalny wpływ na przewlekłą i długotrwałą chorobę jaką jest cukrzyca. Ma to znaczenie patogenetyczne a nawet etiologiczne w powstawaniu cukrzycy zwłaszcza typu 2. W wielu badaniach ocenia się, że znaczenie medyczne tych czynników zewnętrznych, środowiskowych, behawioru jest porównywalne z wpływami genetycznymi. Dlatego musimy zmieniać nasze podejście do problemów behawioralnych. Do wszystkich uwarunkowań zewnętrznych, które wpływają na styl życia i zakres różnych czynności pacjentów na ich psychologię, na ich plany, nadzieję a także lęki i obawy - mówi prof. Jan Tatoń z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak zauważa profesor, tych zmian jest dużo - choćby wynikających z postmodernistycznego społeczeństwa, oraz postępu sieciowego, informatycznego, technologicznego powiązanego m.in. z siedzącym trybem życia i nieprawidłowym, nastawionym na pośpiech, odżywianiem.

- Te wszystkie czynniki są diabetogenne. Około 5 mln ludzi ma zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę. Jeśli dopuścimy, aby te wszystkie czynniki środowiskowe miały wpływ na nasze społeczeństwo to pojawia się realne zagrożenie, że duża część z tych pięciu milionów osób ze stanem przedcukrzycowym, zachoruje na cukrzycę. Ta obecna liczba 2,5 mln chorych może się w niedalekiej przyszłości podwoić. Stąd tak wiele zadań dla lekarzy, diabetologów, administracji publicznej w zakresie organizowania warunków stylu życia o charakterze antydiabetogennym. Powinniśmy zmierzać w kierunku lepszej diagnostyki zaburzeń behawioralnych.To pozwoli na rozwój możliwości terapeutycznych oraz reformę układu wsparcia społecznego dla pacjentów z cukrzycą.

Prof. Tatoń w rozmowie z naszym portalem zwraca uwagę na kwestię ubóstwa ekonomicznego, które jest większym problemem w populacji chorych na cukrzycę niż populacji ogólnej.

- Aż jedna czwarta osób z cukrzycą pytana o możliwości materialne pełnego zaspokojenia potrzeb leczniczych odpowiadała "Nie, nie mam takich możliwości" - mówi.

W rozmowie prof. Tatoń porusza także problem zbyt szybkiego - zdaniem wielu diabetologów - wprowadzania farmakoterapii zamiast szukania ratunku, przy nieznacznym podwyższeniu glikemii, w terapii behawioralnej.

- Nie ma dobrej farmakoterapii bez uregulowania prozdrowotnego stylu życia. Zły behawior może niwelować skutki działania leków - podkreśla profesor Tatoń.

Rozmowa Ewy Gosiewskiej z prof. Janem Tatoniem do obejrzenia poniżej:
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.