Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Przed snem zdrowiej wypić napój bez cukru

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 06.02.2020
 
 
Prawie połowa młodych kobiet uczestniczących w małym amerykańskim badaniu przyznała, że śpi gorzej z powodu wypicia przed snem słodzonych napojów kawowych lub napojów energetyzujących.
Jak wskazali badacze, problem dotyka młode kobiety, wpływając na ich zachowanie zdrowotne. Naukowcy byli szczególnie zainteresowani jakością snu, bo w tym obszarze badań brakuje.

Uczestniczki badania
W celu analizy problemu przeanalizowano odpowiedzi od 462 kobiet uczestniczących w badaniu jeszcze jako nastolatki. Badanie rozpoczęło się w 2006 roku, po czym kobiety odpowiedziały na pytania w kwestionariuszu jakości snu, które dotyczyły na przykład czasu jego trwania, częstości wybudzeń, długości zasypiania oraz tego, czy przyjmują leki nasenne. Jakość snu była wyliczana na podstawie siedmiu parametrów.

Jaki wynik?
W sumie 45,2 procent młodych kobiet wskazało na słabą jakość snu. Nawyki dotyczące spożycia napojów zostały ocenione przy wykorzystaniu odpowiedzi dotyczących częstości wypijania wody gazowanej, napojów sportowych oraz słodzonych napojów kawowych przez siedem dni. Kobiety, które wypijały napoje wysokokaloryczne spały gorzej.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe