Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Przyjmowanie witaminy D w ciąży pozostaje bez wpływu na eliminację astmy u dziecka

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 07.02.2020
 
 
Zaktualizowane rezultaty badania nad witaminą D oraz dziecięcą astmą wykazały, że dodatkowe dawki witaminy podawane kobietom w ciąży pozostają bez skutku na zmniejszenie ryzyka świstów i problemów z oddychaniem u najmłodszych – wynika z badania opublikowanego w New England Journal of Medicine.
Badanie obejmowało 876 kobiet, które przyjmowały dzienną dawkę witaminy D w wysokości 400 IU od 10 do 18 tygodnia ciąży. Połowa z kobiet przyjmowała również dodatkowe 4000 IU witaminy dziennie w celu zbadania, czy odsetek zachorowań na astmę będzie różny od tego bez nich. Pozostała część otrzymywała placebo.

Do 6 miesiąca życia 43,5 procent dzieci, których matki przyjmowały dodatkowe dawki witaminy D zachorowało na astmę lub miało problemy z oddychaniem w porównaniu do 45,9 procent w grupie kontrolnej. Tym samym różnica okazała się mało istotna.

Tak naprawdę oznacza to, że przyjmowanie witaminy D w ciąży pozostaje bez związku z eliminacją astmy u dziecka. Badacze stwierdzili również brak korelacji pod względem występowania ryzyka egzemy, alergicznego nieżytu nosa oraz infekcji dolnych dróg oddechowych.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe