LEKARZ POZ
Choroby układu krążenia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Rodzaj opieki ambulatoryjnej pacjentów po zawale, a ryzyko śmierci

Źródło: Mikołaj Kamiński
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 04.09.2020
 
 
Na łamach Polskich Archiwum Medycyny Wewnętrznej, ukazał się przegląd systematyczny porównujący przeżywalność u pacjentów po zawale serca poddanych opiece ambulatoryjnej prowadzony przez lekarza rodzinnego i kardiologa lub jedynie przez jednego z nich.
Badacze zidentyfikowali dwa nierandomizowane badania. Ze względu na duże różnice w metodologii obu badań nie przeprowadzono metaanalizy. Pacjenci konsultowani przez lekarza rodzinnego oraz kardiologa, mieli mniejsze ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn w porównaniu z pacjentami będącymi jedynie pod opieką kardiologa (RR=0,92; 95% CI: 0,88-0,99).

Pacjenci konsultowani przez kardiologa ± lekarza rodzinnego, mieli mniejsze ryzyko śmierci w porównaniu z pacjentami prowadzonymi jedynie przez lekarza rodzinnego (badanie nr 1: RR=0,80; 95% CI: 0,75-0,85; badanie nr 2: RR=0,44; 95% CI: 0,41-0,47). Pacjenci po zawale serca objęci opieką zarówno przez kardiologa i lekarza rodzinnego mają mniejsze ryzyko śmierci w porównaniu z tymi prowadzonymi jedynie przez kardiologa. Niestety, wniosek ten jest oparty na danych pochodzących z zaledwie dwóch nierandomizowanych badań.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe