LEKARZ POZ
Choroby układu oddechowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Skuteczna nowość w walce z mokrym kaszlem

Udostępnij:
Znana i sprawdzona przez miliony Polaków marka środków na ból gardła – Strepsils, rozszerzyła portfolio, wprowadzając nowość w leczeniu mokrego kaszlu – Strepsils na kaszel.
Strepsils na kaszel przeznaczony jest do leczenia mokrego kaszlu. Lek zawiera karbocysteinę – najsilniejszą subtancję mukoregulującą. Szybko tnie zalegającą wydzielinę na kawałki, ułatwiając odkrztuszanie i zmniejszając intensywność kaszlu. Zawarta w nim substancja aktywna – karbocysteina, zmienia fizyczne i biochemiczne właściwości śluzu, zmniejszając jego lepkość. Wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, ułatwiając odkrztuszanie, a w konsekwencji ograniczając kaszel. Wspomaga proces oczyszczania nie tylko oskrzeli, lecz także zatok.

Kaszel kaszlowi nierówny – kaszel mokry
Kaszel mokry określany jest jako kaszel produktywny, ponieważ prowadzi do oczyszczania dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Pojawia się w przebiegu większości infekcji zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych:
- oskrzeli,
- płuc,
- zatok przynosowych.

Kaszel mokry występuje także u 47% osób w przebiegu przeziębienia. Aż 22% badanych stwierdziło, że to właśnie kaszel jest jego najbardziej dokuczliwym objawem. Lekarze podkreślają, że o sukcesie leczenia decyduje właściwe rozpoznanie rodzaju kaszlu (suchy czy mokry), ponieważ od tego zależy dobranie odpowiednich leków.

Jak rozpoznać mokry kaszel?
Kaszel mokry często przekształca się z wcześniejszego kaszlu suchego, towarzyszy mu wydzielina (ropna lub śluzowa). Jest mniej gwałtowny niż kaszel suchy. W leczeniu kaszlu mokrego nie należy przyjmować leków hamujących odruch kaszlu.

Strepsils na kaszel
Strepsils na kaszel jest jednym z pierwszych leków zawierających karbocysteinę dostępnych bez recepty. Występuje w formie wygodnych do połknięcia kapsułek. Zalecane dawkowanie podane jest na opakowaniu.Bibliografia
1. Doniec Z, Mastalerz-Migas A, Krenke K, Mazurek H, Bieńkowski P. Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ. Lekarz POZ 2016; 2(4): 305-321.
2. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=438
3. Karbocysteina.mp.pl (https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=438)
4. Karbocysteina.mp.pl (https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=438)
5. Rozrzedza wydzielinę ułatwiając odkrztuszanie i w konsekwencji zmniejszając intensywność kaszlu
6. Dąbrowski P, Leszczyńska M, Mielcarek-Kuchta D. Rola karbocysteiny w leczeniu zapaleń zatok przynosowych. Otolaryngologia Polska 2012; 66(4a): 15-19.
7. Arcimowicz M, Niemczyk K. Przewlekły kaszel w praktyce otorynolaryngologicznej. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny 2012; 1.2: 117-123.
8. The 2019 Study of OTC Cough & Cold products, Multi Sponsors Study.

 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.