Specjalizacje, Kategorie, Działy
Iwona Kazimierska

Święto dermatologów w Lublinie

Udostępnij:
W Lublinie trwa 32. Zjazd Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego połączony z obchodami 100-lecia PTD. Jak mówili drugiego dnia wydarzenia jego uczestnicy, program jest skrojony na miarę największych międzynarodowych konferencji.
Sesje odbywają się aż w siedmiu salach. Niezwykle bogaty program naukowo-szkoleniowy zawiera najbardziej aktualne zagadnienia z dziedziny dermatologii oraz wenerologii. Obejmuje sesje plenarne z wykładami gości zagranicznych, sesje dotyczące rekomendacji diagnostyczno-terapeutycznych, sesje prezentacji przypadków i prac oryginalnych, sesje i kursy tematyczne, sesję Forum Młodych PTD oraz sesję studencką. Warto zauważyć, że w tym roku wyjątkowo dużo jest paneli poświęconych dermatologii estetycznej.

Wśród zagranicznych ekspertów znaleźli się m.in. prof. Luca Borradori z Uniwersytetu w Bernie specjalizujący się w autoimmunologicznych chorobach pęcherzowych i skórnych manifestacjach chorób ogólnoustrojowych; prof. Seemal Desai, prezes Amerykańskiej Akademii Dermatologii, którego doświadczenie kliniczne obejmuje w szczególności leczenie bielactwa i innych zaburzeń pigmentacji; prof. Lars French z Uniwersytetu w Monachium, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Towarzystw Dermatologicznych, zajmujący się badaniami w dziedzinie zapalnych chorób skóry, niepożądanych reakcji skórnych na leki oraz immunologii nowotworów.

Drugiego dnia zjazdu – 1 czerwca – oprócz sesji naukowych odbyła się sesja poświęcona historii dermatologii. Prof. Lidia Rudnicka, przewodnicząca Komitetu Naukowego zjazdu, przypomniała, jak powstało Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Jego inicjatorami byli: prof. Franciszek Krzyształowicz, jeden z najwybitniejszych polskich dermatologów, i dr Robert Bernhardt będący w owych czasach centralną postacią warszawskiej dermatologii. Z inicjatywy tych dwóch wyjątkowych lekarzy oraz grupy innych aktywnych dermatologów powołano Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Spotkanie założycielskie odbyło się w lutym 1920 r. w Warszawie, a pierwszy w historii Krajowy Zjazd PTD – 7 i 8 maja 1922 r., również w Warszawie. Obrady toczyły się w auli Kliniki Dermatologicznej przy ul. Koszykowej 82 A i w Szpitalu św. Łazarza.

32. Zjazd PTD potrwa do 3 czerwca włącznie. Nad realizacją i przebiegiem wydarzenia czuwa Komitet Organizacyjny pod przewodnictwem prof. Doroty Krasowskiej i Komitet Naukowy pod przewodnictwem prof. Lidii Rudnickiej. Organizatorem wykonawczym jest wydawnictwo Termedia.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.