Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Szybsza diagnostyka w POZ

Udostępnij:
Więcej pacjentów skorzysta z większej liczby świadczeń, a lekarze zlecą więcej badań. Od 1 listopada 2023 r. wprowadzono zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) – przypomina resort zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia podkreśliło we wpisie na Twitterze, że więcej pacjentów skorzysta z opieki koordynowanej. W diabetologii są to pacjenci ze stanem przedcukrzycowym, a w endokrynologii – z nadczynnością tarczycy.

Powstał też nowy zakres opieki koordynowanej: diagnostyka i leczenie przewlekłej choroby nerek. W jego ramach pacjenci mają dostęp do kompleksowej porady, badania diagnostycznego UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu), konsultacji specjalistycznych i dietetycznych oraz porad edukacyjnych.

Lekarz, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, wystawi skierowanie na badania laboratoryjne.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zleci więcej badań diagnozujących alergie. Dzięki temu diagnostyka przy ich podejrzeniu będzie szybsza – pacjenci nie będą czekali w kolejce do specjalisty. Jeśli wyniki będą negatywne, lekarz POZ będzie szukał innych przyczyn zgłaszanych objawów. To przyspieszy właściwą diagnozę i skuteczną terapię.
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.