Specjalizacje, Kategorie, Działy

Top Medical Trends 2024 – największy kongres lekarzy praktyków

Udostępnij:
Rozpoczyna się 18. edycja kongresu Top Medical Trends, największego wydarzenia medycznego, będącego podsumowaniem dokonań minionego roku w poszczególnych dziedzinach medycyny i wskazaniem trendów jej rozwoju. Zwieńczeniem pierwszego dnia będzie wykład inauguracyjny „Lekarz kontra AI – pojedynek bez zwycięzcy?”, który wygłosi dr inż. Ireneusz Wochlik.
Top Medical Trends to kongres organizowany przez Wydawnictwo Medyczne Termedia. Wyjątkowość tego wydarzenia polega na tym, że wszystkie nowości w medycynie przedstawiane są przede wszystkim z perspektywy lekarzy praktyków. Zgodnie z zamiarem organizatorów – Termedii i rady naukowej kongresu pod przewodnictwem prof. Jacka Wysockiego – wydarzenie ma być medycznym podsumowaniem roku „w pigułce”.

Już w momencie rozpoczęcia wydarzenia zarejestrowanych jest niemal 3 tys. uczestników – głównie lekarzy internistów, lekarzy rodzinnych, a także specjalistów z kilkunastu innych dziedzin medycyny.

Wykłady, sesje, warsztaty
Tegoroczne wydarzenie składa się z ponad 50 sesji naukowych i 15 warsztatów praktycznych, w których będzie uczestniczyć ponad 150 wykładowców.

Wiele tematów zostanie poświęconych najbardziej aktualnym problemom w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, czyli diagnostyce i leczeniu chorób serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i schorzeń tarczycy. Zagadnienia te zostały dostosowane do zwiększonych od ubiegłego roku kompetencji lekarzy rodzinnych – z powiązaną z nimi większą pulą badań diagnostycznych, możliwością konsultacji ze specjalistami różnych dziedzin, ułatwionym dostępem do profilaktyki, edukacji czy porad dietetycznych. Słowem – opieką koordynowaną w POZ.

Jak wynika z informacji przekazywanych przez prof. Agnieszkę Mastalerz-Migas, konsultant krajową w dziedzinie medycyny rodzinnej, doświadczenie z opieką koordynowaną ma już prawie co trzeci POZ. To bardzo dobry moment, aby porozmawiać o pierwszych doświadczeniach w tym zakresie. Zagadnieniu zostanie poświęcona sesja pt. „Opieka koordynowana w POZ – jak zmieniła opiekę nad pacjentami”.

Kongresowi przyświeca idea kształcenia lekarzy rodzinnych od teorii do praktyki, stąd też „Panel pytań i odpowiedzi dla lekarzy praktyków”, w trakcie którego wyjaśnień na nurtujące lekarzy tematy będą udzielać eksperci najwyższej rangi: dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Lucyna Ostrowska, prof. Paweł Bogdański, dr hab. Karolina Kłoda.

Kongresowi towarzyszą również warsztaty, na których lekarze będą mogli zdobyć praktyczne umiejętności. Bogata oferta pozwala na wybór tych szkoleń, które aktualnie w praktyce uczestnika kongresu są najważniejsze. Wśród szkoleń znalazły się m.in.: „Warsztaty EKG”, „Warsztaty kapilaroskopii”, „Warsztaty dermatoskopii”, „Warsztaty leczenia ran”, „Warsztat otoskopowy – od ucha do ucha” czy „Warsztaty z psychiatrii: depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia snu”.

Będą również praktyczne szkolenia z zagadnień prawnych, interakcji leków, powikłań poszczepiennych.

Sztuczna inteligencja wkracza do gabinetów
W trakcie kongresu nie zabraknie również nowości. Wśród topowych wykładów znajdą się te o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w medycynie klinicznej.

Pierwszy z nich, zatytułowany „Lekarz kontra AI – pojedynek bez zwycięzcy?”, towarzyszyć będzie uroczystej inauguracji Top Medical Trends 2024. Wygłosi go dr inż. Ireneusz Wochlik, biocybernetyk oraz specjalista w dziedzinie sztucznej inteligencji i transformacji cyfrowej, a także współzałożyciel i CEO Aigorithmics sp. z o.o.

Dr inż. Ireneusz Wochlik od ponad 20 lat zajmuje się zaawansowaną analizą danych opartą na narzędziach klasy Big Data, Machine Learning i Deep Learning oraz tworzeniem inteligentnych rozwiązań wpierających biznes. Efekty swoich prac naukowych zamieścił w ponad 50 publikacjach. Jest również współautorem książki „Metaświat. Prawne i techniczne aspekty przełomowych technologii”.

Warto dodać, że temat sztucznej inteligencji zostanie poruszony także podczas drugiego dnia kongresu, 16 marca. O godz. 10.50 rozpocznie się panel „AI – sztuczna inteligencja w zespole metabolicznym”, a w trakcie popołudniowej sesji interdyscyplinarnej lek. Aleksander Biesiada wygłosi odczyt „Sztuczna inteligencja i automatyzacja. Przyszłość czy teraźniejszość lekarza?”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.