Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Towarzystwo epidemiologów wprowadza zmiany w zaleceniach dotyczących terapii COVID-19

Źródło: PTEiLChZ
Autor: Monika Stelmach |Data: 08.06.2020
 
 
- Ze względu na pojawiające się nowe dane z piśmiennictwa oraz gromadzone doświadczenia konieczne stało się dokonanie zmian w zaleceniach postępowania w zakażeniach SARS-CoV-2 – argumentują eksperci z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Zmiany (opublikowane 8 czerwca) dotyczą zarówno podstawowego, jak i wspomagającego w poszczególnych stadiach choroby. Wynikają przede wszystkim z rejestracji remdesiwiru dokonanej przez FDA (amerykańską Agencję Żywności i Leków) i EMA (Europejską Agencję Leków), co spowodowało możliwość stosowania tego leku we wcześniejszym stadium choroby. W zaleceniach PTEiLChZ z 31-03-2020 przypisano chlorochinie i hydrochlorochinie zastosowanie w leczeniu podstawowym, co wynikało z braku alternatywnych zarejestrowanych form leczenia i spodziewanych nowych dowodów na skuteczność tych leków.

- W związku z brakiem takich dowodów w niniejszym aneksie przypisano status wynikający z charakterystyki produktu leczniczego. Ponadto aneks uwzględnił stosowanie osocza ozdrowieńców i heparyny drobnocząsteczkowej w ramach leczenia wspomagającego - twierdzą eksperci.

Natomiast nadal brak jest wystarczających dowodów celowościstosowania w leczeniu zakażeń SARS-CoV-2 leków takich jak: azytromycyna, fawipirawir, ruxolitinib, oseltamiwir, opaganib, verdinexor, w związku z czym nie zalecają ich stosowania.

Dokument dostępny pod linkiem: „Aneks z dnia 8 czerwca 2020 do „Zaleceń postępowania w zakażeniach SARS-CoV-2 Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych z dnia 31-03-2020”.

Przeczytaj także: „Prof. Brygida Knysz: COVID-19 to nowa choroba, która zostanie z nami na lata” i „Prof. Krzysztof Tomasiewicz o możliwościach leczenia COVID-19”.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe