Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

W Polsce potwierdzono 104 przypadki ospy małpiej

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 17.08.2022
 
 
Tagi: ospa małpia
Od 31 maja zgłoszono do Państwowej Inspekcji Sanitarnej łącznie 187 osób z podejrzeniem ospy małpiej.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 28 pacjentów przebywa w szpitalu, a 76 zostało wypisanych po upływie okresu zakaźności.

Resort podał ponadto, że sześć przypadków uznano za prawdopodobne – dwóch pacjentów wypisano ze szpitala po upływie okresu zakaźności, a cztery osoby przebywają w izolacji domowej. Ponadto 65 przypadków zostało wykluczonych, a 12 jest w trakcie badania.

Ospa małpia to odzwierzęca choroba wirusowa. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch-trzech tygodniach.

Tę rzadką chorobę pierwszy raz u ludzi zidentyfikowano w 1970 roku. Zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce, głównie w Beninie, Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga, Gabonie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Liberii, Nigerii, Kongo, Sierra Leone i Sudanie Południowym. Jak podaje Reuters, powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), ospa małpia została wykryta już w 80 krajach poza Afryką. W Europie wirus pojawił się już w 39 krajach. Najwięcej przypadków jest w Hiszpanii – 5719, Niemczech – 3186, Wielkiej Brytanii – 2914 i Francji – 2673. Granica tysiąca zakażeń została przekroczona także w Holandii, gdzie stwierdzono 1025 przypadków.

WHO ogłosiła w lipcu, że szybko rozprzestrzeniająca się epidemia ospy małpiej jest globalnym stanem zagrożenia zdrowia i wprowadziła najwyższy poziom alertu epidemicznego.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.