Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Wirus opryszczki zwiększa ryzyko demencji

Udostępnij:
Szwedzkie badania dowodzą, że nosiciele wirusa herpes simplex 1 wywołującego opryszczkę są dwukrotnie bardziej narażeni na zachorowanie na demencję niż osoby, które nie przeszły zakażenia tym patogenem.
Na demencję cierpi na świecie 55 milionów ludzi. Główne czynniki ryzyka to wiek podeszły i sprzyjające mutacje genetyczne. Ale – jak dowodzą prowadzone od jakiegoś czasu badania naukowe – zachorowaniu sprzyja także wcześniejsze zakażenie wirusem herpes simplex 1.

Wirus ten po zainfekowaniu organizmu pozostaje w nim na zawsze. Ukryty w komórkach nerwowych może się okresowo uaktywniać (np. pod wpływem spadku odporności, zmiany klimatu), wywołując opryszczkę.

Zakażenie opryszczką dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na demencję
Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali po 15-letniej obserwacji tysiąca osób w wieku 70 lat potwierdzili wyraźny związek między pojawiającą się na wargach opryszczką a zagrożeniem demencją. Jak wynika z opublikowanych przez nich w piśmie „Journal of Alzheimer's Disease” badań, osoby, które zostały zakażone powodującym opryszczkę wirusem są aż dwa razy bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby, które nie przeszły tej infekcji i nie są nosicielami herpes simplex 1.

– Badanie było wyjątkowe pod tym względem, że uczestnicy mieli mniej więcej tyle samo lat, co czyniło rezultaty szczególnie wiarogodnymi – podkreśla Erika Vestin, autorka artykułu naukowego na ten temat. – To ekscytujące, że nasze wyniki potwierdzają rezultaty wcześniejszych badań. Coraz więcej doniesień, podobnie jak nasze, wskazuje, że herpes simplex jest czynnikiem ryzyka demencji – dodaje.

Czy leki przeciwwirusowe zmniejszą ryzyko demencji?
Według badaczy warto teraz sprawdzić wpływ działających na zarazek leków wirusowych na demencję, a także rozważyć opracowanie nowych szczepionek.

– Nasze rezultaty mogą zachęcać do dalszych badań nad leczeniem choroby na wczesnych etapach z użyciem znanych leków działających przeciwko wirusom herpes lub nad zapobieganiem schorzeniu, zanim się pojawi – twierdzi Vestin.

Przeczytaj także: „Niedobór witaminy D i depresja zwiększają ryzyko przedwczesnej demencji”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.