Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Wszystko o twoich kościach

Udostępnij:
Ponad 400 badań na gęstość kości wykonuje się miesięcznie w Pracowni Densytometrycznej działającej w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach. Przy pomocy aparatu najnowszej generacji lekarze są w stanie ustalić stopień choroby oraz ryzyko złamań kości.
– Densytometria to jedno z badań wykorzystywanych w diagnostyce osteoporozy. Jest bezinwazyjne i bezbolesne, a przy tym dostarcza wielu informacji na temat stanu naszego kośćca – powiedziała Izabela Glita z Pracowni RTG.

Jest to badanie rentgenowskie, które służy do oceny gęstości mineralnej kości. Najczęściej wykonuje się je u o osób, u których obecne są czynniki ryzyka występowania złamań niskoenergetycznych (osteoporotycznych).

Takie badanie zalecane jest najczęściej kobietom po 65. roku życia, kobietom po menopauzie przed 65. rokiem życia, jak również mężczyznom po 70. roku życia. Badanie wykonywane jest także u osób, u których w przeszłości wystąpiły złamania osteoporotyczne.

Lekarze z GCR „Repty” przypominają, że w szpitalu badana jest skolioza u dzieci najnowocześniejszym urządzeniem RTG. Oferta placówki została także poszerzona o tzw. skalometrię, czyli o niezwykle pomocne narzędzie diagnostyczne przy schorzeniach ortopedycznych i skrzywieniach kręgosłupa.

To urządzenie pozwala lekarzom wykonać pełne zdjęcia rentgenowskie całego kręgosłupa i nóg. Dzięki tej aparaturze podczas jednego badania można wykonać serię zdjęć całego ciała, które są następnie komputerowo łączone w całość, aby dać pełny obraz struktur kostnych. Jest to wyjątkowo przydatne podczas terapii ortopedycznej, reumatologicznej czy rehabilitacyjnej.

– Tak zwane normalne zdjęcie RTG takich możliwości nie daje. Badanie trwa bardzo krótko, a dawka promieniowania jest znacznie mniejsza niż w przypadku tradycyjnych aparatów analogowych – dodała Glita.

W pracowni zamontowano także najnowocześniejszy na Śląsku cyfrowy aparat RTG. Sprzęt ma za zadanie wykonywać szeroką gamę ogólnych badań radiograficznych, w tym możliwość pomiaru długości kości, szczególnie przydatną przy wykonywaniu zabiegów ortopedycznych.

Wysokiej klasy aparat posiada nieograniczone możliwości pozycjonowania, przy jednoczesnym zmniejszeniu dawki promieniowania, co czyni go bardzo bezpiecznym. Daje możliwość pomiaru kątów skrzywień bocznych kręgosłupa, jak również pomiarów długości kości długich i identyfikacji skrótu kończyn. Niezwykle ważną cechą nowego sprzętu jest możliwość obrazowania całego ciała pacjenta.

GCR „Repty” podkreśla, że nowy sprzęt jest przeznaczony specjalnie dla pacjentów szpitala, jednak jest możliwość skorzystania z oferty komercyjnej.
 
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.