Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Wykorzystać własny mikrobiom do leczenia nadciśnienia

Udostępnij:
Zmodyfikowane szczepy bakterii jelitowych mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia tętniczego – informuje pismo „Pharmacological Research”.
Jak wykazali naukowcy z University of Toledo w USA, możliwe jest leczenie podwyższonego ciśnienia tętniczego za pomocą specjalnie zmodyfikowanego szczepu bakterii Lactobacillus paracasei. Bakterie te wytwarzają w jelitach białko zwane ACE2, zmniejszające poziom jelitowej angiotensyny II, a w konsekwencji obniżają ciśnienie krwi.

Badanie przeprowadzone na szczurach laboratoryjnych predysponowanych do nadciśnienia i niezdolnych do naturalnej produkcji ACE2 otwiera nowe możliwości, jeśli chodzi o wykorzystania własnego mikrobiomu naszego organizmu do leczenia nadciśnienia.

ACE2 budzi w ostatnich latach duże zainteresowanie, ponieważ jest kluczowym receptorem dla wirusa wywołującego COVID-19. Jednak białko to reguluje również układ renina–angiotensyna, który wytwarza angiotensynę II, hormon podnoszący ciśnienie krwi na wiele sposobów, w tym poprzez zwężenie naczyń krwionośnych.

– Zawsze zadajemy sobie pytanie, czy możemy wykorzystać mikroflorę jelitową, aby pomóc naszemu zdrowiu, dla którego optymalne ciśnienie krwi ma podstawowe znaczenie. Do tej pory po prostu mówiliśmy, że zmiany w mikroflorze odgrywają rolę w podwyższonym ciśnieniu krwi lub nadciśnieniu. To ważne, ale nie zawsze znajduje natychmiastowe zastosowanie – wskazała dr Bina Joe z University of Toledo, główna autorka artykułu (https://doi.org/10.1016/j.phrs.2023.106920).

– Po raz pierwszy pokazaliśmy, że naprawdę możemy tego dokonać. To dowód na to, że można wykorzystać mikroflorę do wytwarzania produktów, które w wymierny sposób poprawiają nasze zdrowie – dodała.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.