Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wytwarzanie insuliny zakłócają zaburzenia w funkcjonowaniu zegara okołodobowego

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 07.02.2020
 
 
Zegar okołodobowy pozwala organizmowi na dostosowanie do okresowych zmian w jego funkcjonowaniu. Dziś, coraz więcej dowodów wskazuje, że zakłócenia w zegarze wewnętrznym rozregulowuje naturalne procesy związane z wiekiem i ma znaczący wpływ na rozwój schorzeń metabolicznych, w tym cukrzycy typu 2. Wykorzystując ekstrakt z cytryny naukowcom udało się naprawić zakłócony zegar – wynika z badania University of Geneva.
Zegar okołodobowy pozwala organizmowi na przewidywanie okresowych zmian w jego pracy i dostosowywaniu się do tych zmian. Prawie wszystkie komórki ciała są wyposażone w zegary molekularne, które regulują i synchonizują funkcje metaboliczne w 24-godzinnym cyklu dnia i nocy. Te zakłócenia wydają się zapobiegać prawidłowemu funkcjonowaniu komórek na przykład w trzustce, która jest odpowiedzialna za sekrecję insuliny oraz glukagonu, hormonów regulujących poziom cukru we krwi. Dzięki porównaniu komórek trzustki u osób chorujących na cukrzycę z osobami zdrowymi okazało się, że wpływają one na zegar okołodobowy.

Zakłócenia w działaniu tego zegara są powodowane przez rozregulowany mechanizm sekrecji insuliny. Co więcej miąższ cytryny pomaga w jego naprawie. To zaś rzutuje nowe światło na opiekę pacjentów z cukrzycą.

Dwa lata temu wykazano, że problemy z wytwarzaniem insuliny prowadzą również do tych związanych z sekrecją glukagonu.

Wykorzystując kombinację mikroskopu bioluminoscencyjno-fluororescencyjnego, technologii, która pozwala na śledzenie aktywność zegara molekularnego w żywych komórkach, porównano zachowanie komórek trzustki u osób z cukrzycą oraz osób zdrowych. Co się okazało? Rytmy biologiczne komórek u cukrzyków wykazywały zmniejszone odchylenia wahań zegara oraz słabszą jego synchornizację. To zaś wskazywało na brak koordynacji sekrecji hormonu. Co więcej, tymczasowa koordynacja sekrecji insuliny i glukagonu obserwowana u pacjentów z cukrzycą typu 2 jest porównywalna do tej mierzonej u zdrowych osób ze sztucznie zakłóconym zegarem.

Przeczytaj również: Nowa technologia podawania insuliny pomoże chorującym na cukrzycę?

Przeczytaj również: Za napoje słodzone zapłacimy o złotówkę więcej
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe