Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zasady wystawiania bezpłatnych recept do zmiany

Udostępnij:
Lekarze pracujący w placówkach niemających umów z Narodowym Funduszem Zdrowia nie mogą wystawiać recept refundowanych. To niesłuszne ograniczenie – uważa Naczelna Izba Lekarska i apeluje o zmianę przepisów.
Do Naczelnej Izby Lekarskiej wpływają liczne wnioski z apelem o pilne zajęcie się problemem niesprawiedliwych ograniczeń uprawnień lekarzy w wystawianiu bezpłatnych recept dla uprawnionych pacjentów w wieku do 18 r.ż. oraz po ukończeniu 65 r.ż.

Według obecnych przepisów takich recept nie mogą wystawiać lekarze, nawet specjaliści, którzy pracują w gabinetach lub jednostkach niemających umów z NFZ.

– Nad rozwiązaniem tego problemu pracujemy intensywnie już od dłuższego czasu. Naszym zdaniem jest to ewidentna niesprawiedliwość i niesłuszne ograniczenie nie tylko uprawnień lekarza, ale przede wszystkim ograniczenie praw pacjenta. Aktywnie bierzemy udział w ministerialnym zespole ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe. Eksperci będący w jego składzie, w tym przedstawiciele resortu zdrowia, obecnie zgodnie uważają, że te uprawnienia powinny być przypisane do pacjenta tak, aby recepty na darmowe leki dla pacjentów do 18 r.ż. i po 65 r.ż. mógł wystawiać każdy lekarz, niezależnie od miejsca pracy – wskazuje wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Klaudiusz Komor.

W ocenie samorządu lekarskiego pilne wprowadzenie tych zmian jest konieczne, niestety główną przeszkodą są obecne uwarunkowania prawne związane z okresem powyborczym i procesem organizacji nowego parlamentu i rządu. Klaudiusz Komor zapewnia, że Naczelna Izba Lekarska dołoży wszelkich starań, aby zmiana zasad wystawiania bezpłatnych recept dla ww. grup pacjentów została jak najszybciej wprowadzona w życie.

Opracowanie: INK
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.