Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zmiany ciśnienia krwi podczas gimnastyki związane z ryzykiem nadciśnienia, a nawet zgonu

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 26.05.2020
 
 
Wyższe ciśnienie krwi podczas ćwiczeń fizycznych i obniżanie się go już po ich zakończeniu jest związane z większym ryzykiem nadciśnienia, przedklinicznych i klinicznych schorzeń sercowo-naczyniowych oraz zgonu u dorosłych w średnim do podeszłego wieku, wynika z badania Boston University.
Odpowiedź ciśnienia krwi na ćwiczenia jest istotnym markerem schorzeń sercowo-naczyniowych oraz ryzyka zgonu u młodych osób do tych w wieku średnim. Jednakże mało badań przeanalizowało związek ciśnienia krwi w wieku średnim w odniesieniu do ryzyka sercowo-naczyniowego oraz zgonu w życiu późniejszym.

Badacze z Boston University School of Medicine (BUSM) ocenili związek zmian w ciśnieniu krwi ze wskaźnikami przedklinicznymi i klinicznymi w wieku średnio 58 lat, w tym 53 procent stanowiły kobiety. Potem obserwowali pacjentów pod kątem pojawienia się nadciśnienia, schorzeń sercowo-naczyniowych lub wystąpienia zgonu. Obserwowano zarówno zmiany w ciśnieniu skurczowym jak i rozkurczowym i każda z nich wiązała się z większym ryzykiem nadciśnienia, a nawet innych schorzeń serca i zgonu.

- Sposób zmian ciśnienia w czasie ćwiczeń i po ich zakończeniu dostarcza ważnej informacji na temat możliwych schorzeń w przyszłości. To zaś może pomoc w identyfikacji osób będących w grupie wyższego ryzyka zachorowania na nadciśnienie, czy inne schorzenia sercowo-naczyniowe lub zgonu w życiu późniejszym – tłumaczy Vanessa Xanthakis, asystent profesora medycyny oraz biostatystyki na BUSM.

Xanthakis rekomenduje takim osobom rozmowę ze swoim lekarzem odnośnie zmian podczas ćwiczeń i po ich zakończeniu oraz podążania za jego wskazówkami.

Praca została opublikowana w Journal of the American Heart Association.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe