Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Astma zwiększa ryzyko zakażenia COVID-19?

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 18.05.2020
 
 
Alergolog oraz pulmonolog ostrzegł swoich kolegów, że COVID-19 może powodować niebezpieczne zachowania, ponieważ podczas pandemii pacjenci pytają, czy nadal powinni przyjmować leki immunosupresyjne przy astmie. Czy astma zwiększa ryzyko infekcji COVID-19?
- Tak naprawdę nie ma danych, które wspierałyby to rozwiązanie. Utrzymywanie poprawnej kontroli astmy stanowi obecną rekomendację CDC – powiedział John Carl z Cleveland Clinic Children's Hospital. Jak wskazał, pacjentom powinno zalecać się kontynuowanie planu leczenia astmy oraz komunikowanie objawów takich jak gorączka w większym stopniu niż przekrwienia, świsty, czy kaszel.

Takie informacje zostały przekazane podczas webminarium na temat astmy i COVID-19 z udziałem Lakiea Wright, lekarza specjalizującego się w leczeniu chorób wewnętrznych, alergologii i immunologii w Brigham and Women's Hospital w Bostonie. Webminarium obejmowało dyskusję na temat ryzyka COVID-19, postępowania z chorobą oraz różnicowania między zakażeniem wirusem a astmą.

W późniejszym wywiadzie przekazano, że z informacji od pacjentów i ich rodziców wynika, że u osób chorujących na astmę występuje wyższe ryzyko zakażenia COVID-19. Co prawda nie ma takich dowodów, że tak faktycznie się dzieje, ale według stanowiska CDC osoby z łagodną do umiarkowanej astmą mogą znajdować się w grupie ryzyka umiarkowanego lub ciężkiego przebiegu COVID-19, jeśli zostaną zakażone.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe