Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Metformina poprawia rokowanie u pacjentów z POChP i cukrzycą
Źródło: Damian Matusiak/https://respiratory-research.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12931-019-1035-9 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4908741/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5391945/
Autor: Marta Koblańska |Data: 17.04.2019
 
 
Chorzy z POChP i cukrzycą leczeni metforminą charakteryzowali się zdecydowanie niższym ryzykiem zgonu w ciągu 2 lat.
Szacuje się, że cukrzyca głównie typu II może występować u około 15-20% pacjentów cierpiących z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Leczenie obu chorób opiera się na kilku różnych grupach leków, co stwarza możliwość interakcji oraz ewentualnych efektów plejotropowych. Z działania plejotropowego jest znana metformina; zbadano, czy istotnie wpływa ona na przebieg POChP. Wyniki badania ukazały się na łamach Respiratory Research.

Badacze z Tajwanu dokonali retrospektywnej analizy danych pacjentów powyżej 40. roku życia z potwierdzoną spirometrycznie przewlekłą obturacyjną chorobą płuc; zbadano całkowitą śmiertelność w przebiegu choroby i oceniono wpływ współtowarzyszącej cukrzycy leczonej i nieleczonej metforminą na przebieg POChP.

Spośród 4231 badanych u 556 (13%) zdiagnozowano cukrzycę; wymieniona podgrupa pacjentów, w porównaniu z pacjentami bez cukrzycy, charakteryzowała się aż 1,62-krotnie większym ryzykiem zgonu w ciągu 2 lat. Z kolei chorzy z POChP i cukrzycą leczeni metforminą charakteryzowali się zdecydowanie niższym ryzykiem zgonu w ciągu 2 lat (HR 0,46), a ich rokowanie w tym zakresie okazało się porównywalne do rokowania pacjentów niechorujących dodatkowo na cukrzycę.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe