123RF

Samorząd lekarski sprzeciwia się usunięciu medyków z definicji wolnych zawodów

Udostępnij:
– Lekarz i lekarz dentysta, obok np. adwokata czy radcy prawnego, są jednymi z tych zawodów, które ze względu na swoją ugruntowaną specyfikę powinny być zawsze uznawane za wolne zawody. Ustrojowy status niektórych zawodów nie może być objęty dowolnością regulacyjną ustawodawcy zwykłego – twierdzi Naczelna Rada Lekarska.
Samorząd lekarski w opublikowanym stanowisku wyraził sprzeciw wobec usuwania zawodów lekarza i lekarza dentysty z definicji wolnego zawodu w jakichkolwiek przepisach prawa.

– Zawód lekarza i lekarza dentysty, obok takich zawodów jak np. adwokat czy radca prawny, są jednymi z zawodów, które ze względu na swoją ugruntowaną specyfikę powinny być zawsze uznawane za wolne zawody. Ustrojowy status niektórych zawodów, w tym zawodów lekarza i lekarza dentysty, jako wolnych zawodów nie może być objęty dowolnością regulacyjną ustawodawcy zwykłego – głosi stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej.

Samorząd lekarski podkreśla, że od stycznia 2022 r. wejdą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowe brzmienie definicji ustawowej wolnego zawodu zamieszczone w tym przepisie eliminuje z zakresu tego pojęcia wszystkie zawody medyczne, w tym również zawody lekarza i lekarza dentysty. Na taki zabieg legislacyjny nie ma zgody samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów.

Zdaniem członków NRL, pojęcie wolnego zawodu występuje od dawna w piśmiennictwie prawniczym polskim i europejskim oraz w aktach normatywnych. W polskim porządku prawnym nie ma wprawdzie definicji legalnej tego pojęcia o znaczeniu systemowym, ale w piśmiennictwie prawniczym i orzecznictwie podjęto skuteczną próbę wskazania kryteriów opisujących cechy wolnego zawodu.

– Wskazuje się, że to, co charakteryzuje i wyróżnia wolne zawody spośród innych zawodów, to przede wszystkim osobiste wykonywanie zespołu czynności o charakterze intelektualnym, wymagających wysokich kwalifikacji i kompetencji zawodowych oraz etycznych, a także samodzielność i niezależność w wykonywaniu zawodu, szczególny charakter relacji pomiędzy osobą wykonującą wolny zawód a odbiorcą świadczenia opierający się przede wszystkim na zaufaniu, etos i misja wykonywania zawodu (zapewniającego świadczenie usług ich odbiorcom, a także ochronę istotnych wartości interesu ogólnego), osobista odpowiedzialność za należyte wykonanie świadczenia (zarówno majątkowa, jak i korporacyjna), wymóg zachowania przez przedstawicieli danego zawodu tajemnicy zawodowej oraz przestrzeganie reguł etyki lub deontologii zawodowej – argumentuje Naczelna Rada Lekarska.

Jej zdaniem, nie ulega wątpliwości, że wykonywanie zawodu lekarza odpowiada wszystkim tym wymogom. Zawód lekarza bezsprzecznie stanowi wolny zawód. Status zawodu lekarza jako wolnego zawodu był i jest powszechnie akceptowany.

– Dlatego też sprzeciw środowiska lekarskiego budzi wprowadzanie do porządku prawnego definicji, która wyłącza z wolnych zawodów zawód lekarza i lekarza dentysty. Jest to odbierane jako deprecjonowanie tego zawodu – wskazano w stanowisku.

Dodano, że jeżeli intencją ustawodawcy była jedynie zmiana wysokości i formy opodatkowania określonych dochodów niektórych podatników (w tym wypadku lekarzy i lekarzy dentystów), to zamierzony efekt należało osiągnąć za pomocą innych metod zapisu treści ustawy, a nie poprzez wykreślanie zawodu lekarza i lekarza dentysty z definicji wolnego zawodu.

– Z całą pewnością zamierzony przez ustawodawcę cel podatkowy był możliwy do osiągnięcia przy pomocy innej techniki legislacyjnej, nieingerującej w istotę definicji wolnego zawodu – ocenia samorząd lekarski.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.