Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dialogi nie tylko dla psychiatrów

Udostępnij:
Sztuczna inteligencja czy człowiek – kto wygra? Jakie jest prenatalne i postnatalne powiązanie otyłości i ADHD? Jak zaburzenia funkcji seksualnych wpływają na rozwój innych chorób współistniejących? To tylko kilka z ciekawych, a przy tym ważnych pytań, na które odpowiedzą specjaliści z różnych dziedzin podczas szóstej edycji konferencji Psychiatria – Dialogi Interdyscyplinarne, odbywającej się 13 i 14 października we Wrocławiu.
Tytułowe dialogi tym razem dotyczyć będą między innymi fenomenów w obrębie głowy, inteligencji obliczeniowej w medycynie, odżywiania i otyłości, a także estetyki ciała oraz stosowania psychodelików.

Wydarzenie rozpocznie wykład gościa specjalnego konferencji, profesora Richarda Shustermana z Florida Atlantic University, który zapoczątkował nurt somaestetyki rozwijany obecnie na całym świecie. Tematem jego wystąpienia będzie „Art, Love, and Madness: A Somaesthetic Perspective”.

Sztuczna inteligencja jest obecnie tematem rozmów nie tylko programistów, ale praktycznie całego świata, a wszystko za sprawą ChatGPT, chatbotu opracowanego przez amerykańskie laboratorium badawcze OpenAI. Podczas sesji dotyczącej praktycznych aspektów neuronauki dr hab. inż. Tomasz Kajdanowicz i prof. dr hab. inż. Przemysław Kazienko będą zastanawiać się, czy człowiek ma szansę w pojedynku ze sztuczną inteligencją.

W trakcie kolejnej sesji warto zwrócić uwagę na wykład prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Morawskiego dotyczący szumów usznych. Zjawisko to może mieć różnorakie podłoże i stanowi przy tym poważny problem zdrowotny – w Europie szumy uszne sygnalizuje ponad 70 milionów osób.

Odżywianie i związana z nim otyłość będzie natomiast tematem trzeciej sesji wrocławskiej konferencji. Wykładowcy poruszą kwestię powiazania między otyłością i ADHD, które mogą sięgać nawet okresu prenatalnego, spojrzą na leczenie otyłości z punktu widzenia chirurga i odpowiedzą na pytanie, czy ginekolog powinien być też obesitologiem.

Z sobotniego, drugiego dnia konferencji warto polecić między innymi wykład na temat dysmorfobii i granic estetyki, a także prezentację „Jeden dzień konsultacji – z notatnika lekarza medycyny estetycznej”, które odbędą się w ramach sesji „Dialogi o zdrowiu i estetyce ciała”.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji wydarzenia będzie natomiast sesja poświęcona psychodelikom, w tym terapiom nimi wspomaganym, substancjom będącym w fazie badań przedklinicznych, a także przeszłości, teraźniejszości i przyszłości medycyny psychodelicznej.

Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji i do rejestracji!

REJESTRACJA
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.