SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Eksperymentalny lek odwraca skutki niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby
 
Lek opracowany na Uniwersytecie Rochester Medical Center skutecznie chroni myszy przed niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby, a nawet odwraca jej skutki.
Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie JCI Insights. Naukowcy opisali w nim, jak lek zwany "URMC-099" odwraca skutki zapalenia wątroby i jej uszkodzeń i u zwierząt, które karmione były dietą bogata w tłuszcze, cukry i cholesterol.

Myszy karmiono dietą, która miała odzwierciedlać niezdrowy tryb odżywiania charakterystyczny dla części społeczeństw Europy Zachodniej i USA. Po 5,5 tygodniach od wprowadzenia diety części zwierząt podano URMC-099, a pozostałym – placebo.

Myszy, które przyjmowały lekarstwo, miały mniej immunologicznych stanów zapalnych, mniej uszkodzeń wątroby i zwłóknień w porównaniu do zwierząt, którym podawano placebo.

Naukowcy nie zaobserwowali żadnych poważnych skutków ubocznych. Trwają przygotowania do przetestowania leku w próbach klinicznych.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2017 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe