SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Nowy lek dla chorych na HCV. FDA daje zielone światło
 
FDA zaaprobowała nowy lek dla chorych z wirusem HCV. To połączenie glecaprewiru i pibrentaswiru, które wchodzi na rynek pod nazwą handlową Mavyret.
Lek przeznaczony jest dla chorych z HCV (genotypy 1-6), ale bez marskości wątroby (lub z łagodną marskością). Mogą go przyjmować pacjenci z poważnym uszkodzeniem nerek lub dializowani. Może być też stosowany przez chorych z HCV (genotyp 1), którzy wcześniej leczeni byli inhibitorem NS5A lub proteazą NS3/4A (ale nie obiema terapiami).

FDA podkreśla, że to pierwszy lek, który skraca leczenie do 8 tygodni. Jego skuteczność i bezpieczeństwo były przetestowane w próbach klinicznych, w których brało udział ok. 2 300 dorosłych pacjentów z infekcją HCV (genotypy 1-6), bez marskości wątroby (lub z łagodną marskością). U 92-100 procent pacjentów, którzy przyjmowali Mavyret przez 8, 12 lub 14 tygodni w 12 tygodni po zakończeniu terapii nie wykryto obecności wirusa.

Najczęstsze skutki uboczne przyjmowania leku to bóle głowy, zmęczenie i mdłości.
Leku nie zaleca się pacjentom z umiarkowaną marskością wątroby; pacjenci z poważną marskością nie powinni go przyjmować. Lek przeciwskazany jest również pacjentom, którzy przyjmują atazanawir i rifampin.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2017 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe