Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa w gastroenterologii

Źródło: MK/Medscape
Autor: Marta Koblańska |Data: 04.05.2020
 
 
Gastroenterologowie mogą bezpiecznie powracać do wybierania procedur, kiedy odpowiedni osobisty sprzęt ochronny jest dostępny, wskazują profesjonaliści.
Zauważając, że niektóre stany mogły już znieść restrykcje nałożone na przewodniki przeciw COVID-19, Amerykańskie Towarzystwo Gastroenterologii i Stowarzyszenie Zdrowia Przewodu Pokarmowego DHPA ogłosiło wytyczne dla podsumowania procedur opóźnianych przez pandemię.

Rekomendacje przewidują powrót do wyboru procedur w obszarach, w których następuje obniżenie liczby przypadków COVID-19 przez co najmniej 2 tygodnie i w tych obszarach dozwalanych przez wytyczne rządowe.

Decyzje opierają się na dostępności testowania. Wytyczne rekomendują badania reakcji polimerazy na obecność zakażenia COVID-19 przed wybieraną endoskopią. Kiedy te testy nie są dostępne, dzienna temperatura równoważy 10 dni przed opcją zastąpienia procedury.

Kiedy nie wykonywane są testy PCR, wytyczne wskazują na wszystkie procedury dotyczące wykorzystania masek N95 lub innych zamiennie. Jak, wskazują wytyczne, jeżeli te maski nie są dostępne można rozważyć kontynuację procedur endoskopowych. Te procedury powinny być również odkładane w czasie lub powinny objąć pacjentów hospitalizowanych w razie wyniku pozytywnego testu, co również wynika z wytycznych.

Tylko w razie, jeśli pacjenci mają negatywny wynik testów procedury powinny postępować naprzód przy wykorzystaniu standardowych masek chirurgicznych w większym stopniu niż masek N95 lub zamiennych.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe