Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zapoznaj się z programem II Kongresu Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości

Udostępnij:
Po sukcesie I Kongresu Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, który odbył się w formule online w 2021 roku, druga edycja odbędzie się stacjonarnie w Warszawie, w Hotelu Airport Okęcie, w pierwszych dniach grudnia br.
Kongres rozpocznie prof. Carel le Roux kierujący Katedrą Patologii w University College Dublin, wybitny naukowiec, którego badania stały się istotnym przyczynkiem do sformułowania nowoczesnej farmakoterapii przeciwotyłościowej oraz umożliwiły zrozumienie mechanizmów, jakie towarzyszą metodom chirurgicznym w leczeniu choroby otyłościowej, które są postrzegane obecnie jako zintegrowane fizjologicznie rozwiązanie problemu otyłości. Profesor wygłosi wykład „Dlaczego otyłość należy leczyć farmakologicznie lub chirurgicznie?”

Idea przewodnia tegorocznego kongresu zawiera się w haśle „Interdyscyplinarnie wokół choroby otyłościowej”. W gronie znakomitych prelegentów pojawią się wybitni naukowcy i praktycy reprezentujący liczne dyscypliny medyczne, obejmujące swoim zasięgiem szerokie spektrum leczenia choroby otyłościowej, jej powikłań, a także chorób towarzyszących, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, przewlekła choroba nerek, metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby i wiele innych.

Interdyscyplinarny charakter kongresu zostanie szczególnie zaznaczony podczas sesji „Na styku otyłości i nowoczesnych technologii wspierających jej leczenie”, czy „Na styku otyłości, kardiologii i dyslipidemii”. Osobne sesje zostaną poświęcone metabolicznym czynnikom ryzyka sercowo-naczyniowego u chorych na otyłość oraz celom terapeutycznym w leczeniu cukrzycy typu 2. Podczas kongresu zostanie również szeroko omówiona rola lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w leczeniu pacjenta z chorobą otyłościową.

Ciekawą propozycję stanowią warsztaty „Jak rozmawiać z chorym na otyłość i jak mówić o otyłości niezależnie od specjalizacji?”. W programie towarzyszy im wiele pytań, spośród których poprzez ankietę uruchomioną we wrześniu 2023 r. uczestnicy wybiorą 3 najciekawsze kwestie, które zostaną omówione podczas warsztatów w grudniu.

W podobny sposób zostanie przygotowana sesja „Trudne pytania, nie zawsze łatwe odpowiedzi”. O jej kształcie również zdecydują uczestnicy ankiety, którzy wskażą najbardziej interesujące propozycje pytań dostępne w programie wydarzenia.

Kongres zakończy sesja poświęcona zaleceniom Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości na rok 2024.

SZCZEGÓŁY PROGRAMU


REJESTRACJA
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.