Wyślij
Udostępnij:
 
 
„Zależy nam”, czyli polscy lekarze dla pacjentów – cudzoziemców
 
Działy: Aktualności
W Warszawie powstała przychodnia dla cudzoziemców. Z lekarzami można się porozumieć po angielsku, rosyjsku i ukraińsku lub skorzystać z pomocy tłumaczki.
- Projekt „ZależyNam” powstał z inicjatywy prywatnej przychodni CenterMed. Z bezpłatnych usług mogą skorzystać obcokrajowcy, którzy są studentami, mają Kartę Polaka, są zatrudnieni, prowadzą firmę lub posiadają ubezpieczenie w NFZ – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Aktywiści z fundacji Ocalenie podkreślają: – Nie jest to jeszcze rewolucja, ale zareagowaliśmy z entuzjazmem na otwarcie przychodni, w której nasi podopieczni będą mile widziani. Nie od dziś alarmujemy, że nawet obcokrajowcom, którzy mają ubezpieczenie, bardzo trudno się dostać bez problemów do lekarza i przejść przez szpitalną biurokrację.

Aleksandra ma 24 lata, pochodzi z Białorusi i od kilku miesięcy pracuje w jednym z lokali gastronomicznych w Warszawie. – Jestem zatrudniona legalnie, ale nie mam Karty Polaka. Co oznacza, że jeśli chcę się umówić na wizytę do lekarza, muszę brać zaświadczenie od pracodawcy. Taki dokument ważny jest tylko przez miesiąc – tłumaczy.

W ramach projektu „ZależyNam” wystarczy jednorazowo się zarejestrować, aby swobodnie korzystać z usług przychodni.

Przychodnia CenterMed znajduje się przy ul. Waryńskiego 10a w Śródmieściu, tuż obok domu studenckiego Politechniki Warszawskiej. W ramach projektu oferuje cudzoziemcom specjalistyczną opiekę medyczną, która obejmuje: wizyty i konsultacje u internisty, opiekę pielęgniarki i położnej, skierowania do lekarzy specjalistów oraz zwolnienia lekarskie.

Projekt „ZależyNam” skierowany jest do wszystkich obcokrajowców, niezależnie od ich statusu prawnego. Na miejscu każdy może się ubiegać o wydanie darmowej karty podstawowej opieki zdrowotnej. Infolinia zapisy do lekarza oraz obsługa odbywają się po rosyjsku i ukraińsku.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe