Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

300 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej

Autor: Krystian Lurka |Data: 18.02.2020
 
 
Ministerstwo Zdrowia chce, aby do końca 2020 r. powstało 300 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży. - Ośrodki mają być pierwszym poziomem opieki, będą w nich pracować psycholodzy i psychoterapeuci oraz terapeuci środowiskowi. W nowych ośrodkach nie będzie psychiatrów, dzisiaj takich placówek nie ma - mówi prof. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży, w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.
Placówki mają być pierwszym poziomem opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, czyli czymś, czego dziś w systemie w ogóle nie ma.

- W ośrodkach zatrudnimy psychologów i psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych dzieci i młodzieży. Nie będzie w nich psychiatrów dzieci i młodzieży. Dopiero, kiedy w ośrodkach, na tym poziomie opieki, nie uda się pomóc dziecku lub nastolatkowi, będzie on kierowany do dalszej pomocy, na drugi poziom. Ten poziom to opieka w środowisku pacjenta, bez konieczności pobytu w szpitalu, czyli poradnie zdrowia psychicznego z oddziałami dziennymi, rehabilitacyjnymi, hostelami. Drugi poziom już mamy – choć konieczne jest, aby został rozbudowany. Trzeci poziom to całodobowe oddziały szpitalne – mówi prof. Janas-Kozik. - W tej chwili w Polsce działają 34. To wystarczająca liczba – twierdzi ekspertka. Pełnomocnik ministra zdrowia przyznaje, że chce, aby leczenie – na ile to tylko możliwe – odbywało się w środowisku pacjenta.

Placówki otrzymają z Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach ryczałtu w granicach 550 tys. zł rocznie. Rozliczenie następować będzie kwartalnie (za wyjątkiem roku 2020, gdy pierwszy okres rozliczeniowy trwa 6 miesięcy) na podstawie miesięcznej sprawozdawczości.

Referencyjna wielkość zrealizowanych świadczeń miesięcznie to ok. 412. W zależności od tego czy wielkość ta będzie przekraczana, czy też raczej nieosiągana, płatnik będzie odpowiednio – po okresie rozliczeniowym - dostosowywał przyznawany budżet. - Rekomendowana przeze mnie i środowisko – zarząd główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, konsultantów krajowych w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, psychoterapii dzieci i młodzieży, zespół ekspertów ds. reformy – liczba porad możliwych do zrealizowania na pierwszym poziomie referencyjnym to 300 – mówi prof. Janas-Kozik.

Konkursy na poradnie pierwszego stopnia rozpoczną się w lutym. Pierwsze umowy NFZ planuje zawrzeć jeszcze na koniec pierwszego kwartału.

Do połowy roku płatnik planuje zawrzeć większość z planowanych 300 umów.

Przeczytaj także: „Smutny obraz psychiatrii dzieci i młodzieży”, „Szumowski: Zastaliśmy w psychiatrii dziecięcej absolutną zapaść, teraz tę sytuację zmieniamy”, „Podpisano zmianę planu finansowego NFZ na 2020 r.” i „Prof. Janas-Kozik odpowiedzialna za reformę psychiatrii dzieci i młodzieży”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe