iStock

4,5 mld zł dla szpitali

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Około pół miliarda zł w 2022 r. i ponad 4 mld zł w 2023 r. – to dodatkowe pieniądze, które Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczą na zwiększenie ryczałtu dla szpitali.
Do listopada w ponad 100 szpitalach znacznie przekroczono przyznany im ryczałt za rozliczenie świadczeń w ostatnich miesiącach – w części z nich było to nawet o 30 proc., ale były też placówki, gdzie wynosiło aż 60 procent.

– Takie szpitale należy zdecydowanie docenić. Dzięki nim „odrabiamy” zaległości zdrowotne z ponaddwuletniej pandemii COVID-19. Przekroczenie ryczałtu oznacza bowiem, że przyjmowano w nich zdecydowanie większą liczbę pacjentów, niż można było zakładać. Wspólnie z prezesem NFZ Filipem Nowakiem zdecydowaliśmy, że zarządzającym takimi podmiotami należy się gratyfikacja – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski, wyjaśniając, że „lecznice należące do sieci szpitali, które za wykonane świadczenia rozliczają się ryczałtem z Narodowym Funduszem Zdrowia, a które co najmniej o 8 proc. przekroczyły ryczałt na 2022 r., już w grudniu otrzymają dodatkowe pieniądze”.

– Każdemu takiemu szpitalowi zwrócimy ponad połowę kwoty przekroczenia – zapowiada prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, informując, że „według wyliczeń płatnika nowy mechanizm obejmie co najmniej 20 proc. szpitali w Polsce – w większości placówki powiatowe”.

Kwota, jaką fundusz przeznaczy w 2022 r. na sfinansowanie przekroczonych ryczałtów, to 500 mln zł. Tegoroczna ryczałtowa „nadwyżka” zostanie dodana do wartości ryczałtu szpitala za 2022 r., tym samym zwiększy się ryczałt na 2023 r.

Kolejnym niezwykle istotnym działaniem jest podniesienie przyszłorocznej wyceny za tzw. punkt w ryczałcie – od 1 stycznia 2023 r. jego wartość wzrośnie aż o 15 proc., do poziomu 1,62 zł.

– To zwiększa finansowanie polskiego systemu szpitalnictwa w 2023 r. o niebagatelną kwotę 4 mld zł. Zdecydowanie poprawi to kondycję szpitali – podsumowuje minister Niedzielski.

Przeczytaj także: „Albo brak odwagi, albo niekompetencja”, „O nowym projekcie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa” i „W szpitalach powiatowych nie tylko straty”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.