Wyślij
Udostępnij:
 
 
"Trzynasta emerytura" to dodatkowy miliard złotych do dyspozycji NFZ
Źródło: Alivia
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 16.04.2019
 
 
Na biurko Andrzeja Dudy trafiła ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, znanym jako "trzynasta emerytura". - W przypadku podpisania ustawy przez prezydenta i wypłaceniu środków z tytułu składek do NFZ trafi 971 milionów – zauważyła Alivia.
- Przeznaczenie tej kwoty na sfinansowanie leczenia wymaga jednak nowelizacji planu finansowego funduszu. Wystąpiliśmy w tej sprawie do premiera, ministra zdrowia i ministra finansów – poinformowała w komunikacie Alivia.

W 2019 r. plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia był w marcu nowelizowany dwukrotnie. Dzięki obu zmianom, na koszt świadczeń przeznaczono ponad 1,5 mld zł. Pieniądze te zostały przekazane m.in. na sfinansowanie nadwykonań w ramach programów lekowych za 2018 r. oraz podniesienie wycen niektórych procedur, aby poprawić sytuację finansową szpitali powiatowych.

Po tych zmianach fundusz dysponuje niewielką rezerwą, przekraczającą nieznacznie 100 mln zł. Biorąc pod uwagę zniesienie limitów na diagnostykę obrazową, leczenie zaćmy oraz endoprotezoplastykę, jak również inne decyzje, które skutkują potencjalnym zwiększeniem wydatków

Alivia zaproponowała, by dodatkowe środki z "emeryckiej trzynastka" przeznaczyć w całości na leczenie nowotworów. - Bo według badań OECD umieralność z powodu chorób nowotworowych jest w Polsce wyższa niż w Rosji, a skuteczność leczenia raka jelita grubego niższa niż w Turcji. Wskaźnik 5-letnich przeżyć jest niższy o kilkanaście procent od osiąganych w innych państwach – podkreśliła fundacja.

Zgodnie z procedurą, decyzję o nowelizacji planu finansowego NFZ podejmuje minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe