Wyślij
Udostępnij:
 
 
Będą zmiany w sieci. Możliwe, że ustawowe. To jeden z pierwszych wniosków konferencji „Priorytety”
 
Działy: Aktualności
Tagi: Priorytety
Zmiany te zapowiadał podczas naszej konferencji Andrzej Jacyna, prezes NFZ. - Ocena zostanie dokonana w lutym czy marcu. Musimy przygotować zmiany, które wejdą w życie od 1 lipca. Być może będą to też zmiany ustawowe - mówił.
Do udziału w dwunastu panelach zaprosiliśmy autorytety z wybranych dziedzin medycznych, a także przedstawicieli ministerstwa, funduszu oraz kluczowych organizacji sektora zdrowotnego. W wydarzeniu będzie uczestniczyć niemal 80 panelistów-ekspertów.

Co zatem będzie się działo w 2018 roku?

Podczas panelu „Hot Topics 2018 - co nas czeka w ochronie zdrowia” zapowiadano walkę o poprawę dostępu do leczenia. - Nie ma przesłanek do utrzymania finansowania opieki zdrowotnej na poziomie 4,5 proc. Nie możemy sobie pozwolić na tak dalekie odstępstwa od standardów innych krajów UE – mówiła Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalna Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych „Infarma”.

- Priorytety na 2018? Poza onkologią, kardiologia i profilaktyka – pointował Zbigniew Król, wiceminister zdrowia.

Podczas panelu „W sieci prawdy” zmiany zapowiadał także Andrzej Jacyna, nie wykluczając także zmian ustawowych. - Musimy przeorganizować działanie szpitali. Wymaga to zmian ustawowych, nowych rozporządzeń i wsparcia polityków, również na szczeblu lokalnym – mówił.

W trakcie debaty „Ile powinni zarabiać lekarze i skąd ich wziąć?” nie było konkluzji, tematu nie wyczerpano. – Mamy doświadczenia z innych krajów, możemy z nich korzystać, by wyliczyć adekwatne zarobki. Ale też jest spore pole to negocjacji, wypracowanie konsensusu. Innej drogi chyba nie ma – mówił Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

- Nam zależy na zmianie tego układu, w którym lekarz zarabia grosze za pracę w normalnych godzinach, a dopiero w nadgodzinach stawki rosną – mówił Krzysztof Hałabuz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Nowelizacja ustawy refundacyjnej obejmie zarówno wyroby medyczne jak i leki. Celem jest zapisanie 16,5 procent środków na zdrowie jako gwarantowane wydatki na leki – mówił Marcin Czech, wiceminister zdrowia podczas debaty „Czy stać nas na nowoczesne leki?” - Decyzje refundacyjne będą wydawane raz na trzy miesiące. Pojawi się również okno refundacyjne, czyli wcześniejsze umieszczanie na listach refundacyjnych leków – dodawał.

Obejrzyj rozmowę z Marcinem Czechem nagraną podczas konferencji: "Marcin Czech: Szykują się zmiany w ustawie refundacyjnej".

„Co ze szczepieniami – priorytety i rozwiązania systemowe”
– tu uczestnicy zastanawiali się nad kalendarzem szczepień, sporo miejsca poświęcono też ich skuteczności. – Sprawa grypy, tu mamy poważny problem, bo z badań wynika, że skuteczność jest niska – mówił Mirosław Wysocki, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego

Apelem o większy nacisk na dermatologię zakończyła się debata „Wyznaczamy priorytety w dermatologii”. – Jest lepiej niż rok temu, znacznie lepiej niż pięć lat temu. Ale ciągle borykamy się z problemem zbyt wyśrubowanych kryteriów w dostępie do programów lekowych – mówiła Joanna Maj, konsultant krajowa w dziedzinie dermatologii.

Program zapewnienia odpowiedniego dostępu do trombektomii był jednym z najważniejszych motywów debaty „Opieka Koordynowana na przykładzie leczenia udaru mózgu”. – Rozwiązania upatrywałbym w stworzenie tzw. małej sieci wysokoreferencyjnych ośrodków zajmującej się tym rodzajem leczenia – mówił Andrzej Jacyna, prezes NFZ.

Z kolei problem dublowania wysokokosztowych badań przewijał się przez debatę „Od nowoczesnej diagnostyki do medycyny personalizowanej”. – Nie powinno być tak, szczególnie w badaniach o wysokich kosztach, że powtarzać je musimy po kilka razy. Trzeba przeanalizować przyczyny i poprawić błędy- zauważała - Beata Jagielska, zastępca dyrektora Centrum Onkologii w Warszawie.

„Rehabilitacja i fizjoprofilaktyka, czyli niezbędne wsparcie systemu
” – sporo jest do poprawy – konkludowali uczestnicy debaty. – Gołym okiem widać, że coś niedobrego dzieje się w fizjoterapii ambulatoryjnej. Nie zawsze pacjent dostaje to, czego rzeczywiście potrzebuje – mówił Dominik Dziurda, dyrektor Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. – Potrzebne nam są odpowiednie mierniki jakości i kierowanie struminia pieniędzy tam, gdzie ten problem udaje się rozwiązać – dodawał.

Z wszystkich relacji przeprowadziliśmy transmisję na żywo. Nagrania będziemy udostępniać w kolejnych edycjach internetowego wydania „Menedżera Zdrowia”.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe