Wyślij
Udostępnij:
 
 
Błaszczyk: Pracowałem w Ministerstwie Zdrowia, nie zawsze widziałem spokój i konsekwencję w reformowaniu. W Chinach jest inaczej
Źródło: Krystian Lurka
Autor: Krystian Lurka |Data: 21.06.2018
 
 
- Czego powinniśmy zazdrościć Chińczykom? Cierpliwości i rozwagi w reformowaniu ochrony zdrowia. Od 2002 do 2007 r. byłem dyrektorem Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, nie zawsze widziałem spokój i konsekwencję. W Chinach jest inaczej. Reformowanie jest powolne, wdrażane etapowo - opisuje Piotr Błaszczyk, prezes Fosun Pharma Europe, który zapowiedział uczestnictwo w Polsko-Chińskim Szczycie Zdrowia. Ekspert porównuje też polski i chiński rynek leków.
Piotr Błaszczyk, prezes Fosun Pharma Europe:
- System chiński jest większy od wszystkich systemów europejskich razem wziętych. Jeśli wziąć pod uwagę dostęp do leczenia, można te systemy porównać z uwzględnieniem, że we wschodniej części kraju jest zdecydowanie lepiej w porównaniu z częścią centralną czy zachodnią. Chińska ochrona zdrowia oparta jest na koncentracji opieki nad pacjentem na terenie szpitala. To tam znajduje się podstawowa opieka zdrowotna, diagnostyka specjalistyczna, hospitalizacje, a także ordynowanie leków. Opieka w szpitalach jest skoordynowana. W Chinach dość dobrze rozwinięty jest prywatny sektor ochrony zdrowia. Około 2–5% obywateli korzysta z tej formy opieki.

Jakie są różnice między polskim a chińskim rynkiem leków? Jeśli chodzi o rejestrację leków biopodobnych, to w Chinach nastąpiła ostatnio duża poprawa. Można odstąpić od powtarzania badań immunogenności, a co za tym idzie – oszczędzić dwa lata. Dzięki temu leki biopodobne są dostępne szybciej. Jeśli z kolei mowa o refundacji, to jest ona bardziej skomplikowana – trzyetapowa. Odbywa się na etapie ogólnokrajowym, prowincji i szpitalnym. To proces mozolny. Polakom może wydawać się to dziwne, ale proszę zwrócić uwagę, że decyzje wydawane przez niektóre szpitale dotyczą ludności porównywalnej z ludnością niewielkiego kraju europejskiego.

Czego powinniśmy zazdrościć Chińczykom? Cierpliwości i rozwagi w reformowaniu ochrony zdrowia. Od 2002 do 2007 roku byłem dyrektorem Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, nie zawsze widziałem spokój i konsekwencję. Wydaje się, że każdy kolejny rząd, każdy kolejny minister chce wywrócić system do góry nogami, chce zmieniać czasami dla samego zmieniania. W Chinach jest inaczej. Reformowanie jest powolne, wdrażane etapowo. Zdaję sobie sprawę, że jest to związane z inną kulturą, ale wydaje się to efektywniejsze od ciągłych „poprawek”. Zdrowie nie lubi terapii szokowych, a zmiany w polskim systemie można porównać do leczenia inwazyjnego. Chciałbym uczyć się i widzieć zastosowanie metod nieinwazyjnych.

Przeczytaj także: "Fedorowski: Patrzymy w przyszłość i... na daleki wschód" i "Profesor Banach: Zarządzanie centralne, tak jak w Chinach, byłoby dobre dla polskiej ochrony zdrowia".

Polsko-Chiński Szczyt Zdrowia odbędzie się podczas "Hospital & Healthcare Management 2018". Konferencja zaplanowana jest na 21 i 22 czerwca.

Więcej o konferencji na stronie: www.termedia.pl/Hospital&HealtcareManagement.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe