Archiwum

Budżet szpitalny czy potrzeby pacjentów? ►

Udostępnij:
– Obciążenie NFZ nowymi wydatkami sprawiłoby, że zarządzający szpitalami będą musieli podejmować decyzję, na co wykorzystać pieniądze od funduszu. To byłyby trudne decyzje, które spowodują, że kierownicy placówek, mając określony budżet, ważyliby koszty, jakie muszą ponieść, z potrzebami pacjentów – mówi właściciel kancelarii doradczej Rafał Janiszewski.
16 listopada posłowie przegłosowali nowelizację ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą budżet Narodowego Funduszu Zdrowia zostanie w 2023 r. pomniejszony o 13 mld zł – Ministerstwo Zdrowia od nowego roku nie będzie już finansowało świadczeń wysokospecjalistycznych, programów leczenia hemofilii i AIDS ani zakupu szczepionek. Te zadania też zostaną przerzucone na fundusz.

Ustawę przekazano do Senatu – politycy zajmą się nią 5 grudnia.

Czy przesunięcie do Narodowego Funduszu Zdrowia wielu świadczeń oznacza, że nie będziemy w stanie zagwarantować odpowiednich świadczeń dla pacjentów?

Na to pytania odpowiada właściciel kancelarii doradczej Rafał Janiszewski.

– Obawiam się, że obciążenie Narodowego Funduszu Zdrowia nowymi wydatkami sprawi, że zarządzający szpitalami będą musieli sam podejmować decyzję, na co wykorzystać pieniądze od płatnika. To byłyby trudne decyzje, które spowodują, że kierownicy placówek – którzy de facto kreują koszyki świadczeń gwarantowanych – mając określony budżet, ważyliby koszty, jakie muszą ponieść, z potrzebami pacjentów, czyli z tym, co muszą bezwzględnie im dać, a niekoniecznie tym, co by chcieliby zaoferować – mówi ekspert.

Wypowiedź eksperta w całości do obejrzenia poniżej.Przeczytaj także: „Wyroby medyczne w ustawie o zawodzie lekarza”, „O 13 mld zł mniej na leczenie”, „Za pieniądze z funduszu zapasowego NFZ należy spłacić dług zdrowotny” i „Od ściany do ściany”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.