Wyślij
Udostępnij:
 
 
Centrum doskonałości. Brzmi dumnie
Źródło: BL, PAP
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 23.10.2018
 
 
Dwa Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri powstaną przy Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. Na ich czele staną dr Aleksandra Pekowska i dr Grzegorz Sumara. Narodowe Centrum Nauki i Towarzystwo Maxa Plancka ogłosiły wyniki pierwszego konkursu na Centra Dioscuri.
.Jak przypomniano w komunikacie NCN przesłanej w poniedziałek PAP, program Dioscuri powstał z inicjatywy Towarzystwa Maxa Plancka, a jego celem jest powołanie Europie Środkowej i Wschodniej zespołów badawczych zdolnych skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej. Pierwszy konkurs na utworzenie Centrów został ogłoszony w Polsce we współpracy z Narodowym Centrum Nauki (NCN).

W ramach tej inicjatywy przy istniejących w Polsce jednostkach naukowych ma powstać docelowo 10 laboratoriów badawczych. Każde nowo powołane Centrum ma współpracować z tzw. jednostką mentorską - czyli uniwersytetem lub instytucją badawczą - w Niemczech.

Jak podano w informacji NCN, dwa zwycięskie projekty zostały wybrane spośród 45 zgłoszeń z całego świata. Obydwa centra powstaną przy Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie i mają rozpocząć działalność w 2019 r. Każde z nowo powołanych Centrów Dioscuri otrzyma finansowanie rzędu 1,5 mln euro na okres pięciu lat - czyli 300 tys. euro rocznie. Koszty zostaną podzielone po równo między niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań oraz polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zadaniem instytucji przyjmującej będzie z kolei zapewnienie odpowiedniej infrastruktury.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe