Wyślij
Udostępnij:
 
 
Co Łukasz Szumowski obiecuje pacjentkom na Dzień Kobiet?
Źródło: BL
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 08.03.2018
 
 
W przeddzień Dnia Kobiet minister zdrowia zorganizował pierwsze w swojej kadencji briefing z dziennikarzami. Świąteczna tematyka nie zdominowała spotkania, ale była na nim silnie zaznaczona. Co obiecywał Łukasz Szumowski?
- Tak się składa, że sprawy kobiet gdzieś tam łączą się ze sprawami dzieci. Mogę więc obiecać nowe standardy okołoporodowe – mówił Łukasz Szumowski.

Nowe standardy mają zostać opublikowane do końca miesiąca. Zdaniem resortu jednym z kluczowych zagadnień jest kwestia dostępności do znieczuleń. To właśnie zła dostępność przekłada się na wzrost liczby cesarskich cięć. Trudno jednak o tą dostępność w szpitalach małych, gdzie dokonuje się np. 300 porodów rocznie, czyli mniej niż jeden dziennie. W takich szpitalach zapewnienie odpowiedniej do znieczuleń kadry dyżurującej 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę – jest trudne.

Minister zapowiedział także stanowcze kroki do poprawy jakości psychiatrii dziecięcej. W pierwszej kolejności podniesione zostaną wyceny w tym zakresie, ministerstwo chce także by psychiatrzy uzyskali szersze wsparcie zespołów złożonych z pedagogów i psychologów. Tyle można zrobić w stosunkowo krótkim czasie – odbudowa i rozbudowa kadry lekarskiej potrwa. Ministerstwo obiecuje tu system zachęt.

Szumowski zapowiedział także wprowadzenie zachęt, także rozważenie tych materialnych, do tego, by lekarze wypisywali e-zwolnienia, by zrezygnowali ze zwolnień papierowych. - Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkich zdołaliśmy do tego przekonać – mówił. – I, że samymi zakazami i nakazami trudno będzie uzyskać odpowiedni efekt. Potrzebne są dodatkowe zachęty, pracujemy nad nimi – dodawał.

Przeczytaj także: "Radziwiłł i Szumowski o zadłużonych instytutach: Problemem zarządzanie, niewłaściwa wycena i... to nie może dziwić".
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe