Wyślij
Udostępnij:
 
 
Coraz dłuższa lista leków, których brakuje w aptekach
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 13.03.2019
 
 
Wydłuża się lista leków, których brakuje w polskich aptekach. Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia ostatni wykaz preparatów zagrożonych brakiem dostępności zawiera aż 338 pozycji.
- Leki, których nie mogą kupić polscy pacjenci, ciągle wywożone są za granicę. Najczęściej trafiają do Czech, stamtąd do Niemiec, Wielkiej Brytanii i innych krajów. Mafii lekowej nie powstrzymują kolejne zmiany przepisów – opisuje „Głos Wielkopolski”.

Według szacunków rządu, wartość leków objętych odwróconym łańcuchem dystrybucji, przekracza 2 mld zł. W proceder mają być zaangażowane specjalnie zakładane apteki i hurtownie prowadzące podwójną księgowość oraz fałszywe przychodnie i lecznice weterynaryjne.

– Pierwsze sygnały o tym, że leki zaczynają być wywożone z Polski pojawiły się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Poważny braku lekarstw w aptekach zaczął się jednak w 2012 roku. Wprowadzono wtedy sztywne ceny i marże na leki refundowane, które sukcesywnie tanieją. To wynik cyklicznych negocjacji resortu zdrowia z producentami – zauważał w specjalnym raporcie Łukasz Gołębiewski, Ekspert ds. Przemysłu Farmaceutycznego, DNB Bank Polska S.A.

To spowodowało, że leki w Polsce są znacznie tańsze niż w Niemczech, czy Francji. Ten sam lek może kosztować w Polsce około 100 zł, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej 100 euro.

Mimo zaostrzenia przepisów, lepszej ich egzekucji i ogłaszanych co jakiś czas sukcesów w walce z tzw. lekową ośmiornicą – proceder trwa, bo stopa zysku nadal jest bardzo wysoka.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe